3'üncü Ders Harekeler

Sevgili lahutii ; Arapçada her harfin nasıl okunması gerektiğini öğreten bir hareke sistemi vardır. Bu harekeler sayesinde hata yapmadan Arapçayı okuyabilirsiniz.
Harfin üstüne gelen çizginin adı ''fetha'' dır. Bazı elifbalarda ''üstün'' olarak adlandırılır. Biz fetha ismini kullanacağız.

Resmin en altındaki Türkçe tabloda dikkatinizi çektiyse fetha daima ''e'' şeklinde okutur.

Bu tabloda şu şekilde çalışmamız lazım ; elif fetha ''e'' be fetha ''be'' te fetha ''te'' se fetha ''se'' ve bu şekilde tüm harfleri okuruz.
Bu tabloda bir öncekinin aksine tüm harekeler mevcut.

Üstte Fethayı anlattım. Harfin altında ki düz çizgiye '' kesra '' denir. Başkaları '' esre '' de diyebilir. Kesre harfi ''i '' diye okutur.

'' vav '' harfine benzeyen ve harfin üstüne gelen bu harakeye de '' dammi '' denir. Bkaları '' ötre '' de diyebilir. Bu harekelerin nasıl okunduğunu ve heceleme sistemi ile ilgili bir kaç örnek verelim ;

Elif fetha '' e '' , elif kesra '' i '' = eiu. Be fetha '' be '' , be kesra '' bi '' , be dammi '' bu '' = bebibu. Te fetha '' te '', te kesra '' ti '' , te dammi '' tu '' tetitu. Se fetha '' se '' , se kesra '' si '', se dammi''su '' = sesisu. Cim fetha '' ce '', cim kesra '' ci '' , cim dammi ''cu '' = cecicu. ve bu şekilde devam ediyoruz.

www.lahutii.com