elektrik tasarrufu yapmak istiyorsanız bu pratik öneriler çk işinize yarayacak lahutii hanımları

Elektrik faturası nasıl azaltılır

Evlerde alınacak basit tedbirlerle cep yakan giderler yarıya kadar indirilebiliyor. Küçük fırın, büyüklerden yüzde 55 az tüketiyor. Tasarruflu ampuller, yüzde 80 enerjiden kazandırıyor

Elektriğe yapılan son zamlardan sonra vatandaş, elektirik faturalarını azaltmak için önlemler aramaya başladı. Konutlarda ısıtma ve aydınlatmada kullanılan elektiriğin neredeyse yarısına yakının israf edildiği belirtilirken, alınacak basit tedbirlerle 100 YTL’lik bir faturanın 50-60 YTL’ye kadar düşürülebileceği açıklandı.

İşte Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından belirtilen evlerde alınabilecek, fatura azaltan tedbirler:

FIRININ pişirme süresinden önce kapatılması halinde 5-10 dakika az elektirik harcanıyor
MUTFAĞIN gün ışığıyla aydınlatılması yüzde 15, klimaların bakım ve temizliğine dikkat edilmesi yüzde 40 tasarruf sağlıyor.
MİNİK ekranlı televizyonlar büyük ekranlılara göre daha az elektrik tüketiyorlar. Ses düzeyinin düşük tutulması da elektrik enerjisi tüketimini azaltıyor.
BİR akkor lamba kompakt flüoresan lamba ile değiştirildiğinde aydınlatma maliyeti yüzde 80 azalıyor. Tasarruflu ampüllerin ömrü de çok uzun oluyor.
DUVARLAR ve tavanların açık renkli boya ile boyanması aydınlatma giderini azaltıyor.
ÇOK sayıda düşük güçlü lamba yerine, daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanılması tasarruf sağlıyor.
ELEKTRİK enerjisinin yüzde 90’ı suyu ısıtma esnasında harcandığından, çamaşır makinelerinde çamaşırların ılık suyla yıkanması, durulamanın ise soğuk suyla yapılması gerekiyor.
BULAŞIK makineleri, yarı dolu veya aşırı dolu halde çalıştırılmamalıdır.
KÜÇÜK fırınlar, büyüklerden yüzde 55 daha az yakarak tasarruf sağlıyor.
SAÇ kurutmanın mümkün olduğu kadar havluyla yapılması öneriliyor. Bir saç kurutma makinasının ortalama 10 dakika çalışması 60 wattlık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer elektrik tüketiyor

günümüzde bu bilgiler çok ihtiyacımızı görür