Bizler bahar geldi diye seviniyoruz - Baharın da ilk işi gelir gelmez bizi çarpmak oluyor!:)


Bugün sabahları zinde ve dinlenmiş uyanabilmek için bir kaç öneri paylaşacağım!
Nasıl uyandığımız önemlidir çünkü güne nasıl başlarsanız öyle gider!

Uzmanlar aslında bahar yorgunluğunun tamamen kişinin kendisindeki negatif enerji yüküyle alakalı olduğunu söylüyorlar!

Havaların ısınması ile artan elektrik yükü yorgunluğa halsizliğe neden oluyor..
Peki bu bahar yorgunluğunu nasıl atabiliriz üzerimizden?

Her gün aynı saatte kalkmalı..
Vücudun bioritmini korumak için her gün aynı saatte uyuyup her gün aynı saatte uyanmaya özen göstermelisiniz!


Alarmı ertelemekten vazgeçin!


Desem deee,
Aghh! Bunu yapmayanımız var mı acaba?
Özellikle de ben, o alarmı 15 dakika ertelemezsem duvara çivi çakacağım!:) Her sabah, geceki uykumdan çaldığımı bile bile çalar saatle o "lütfeeen beş dakka dahaaa..!"pazarlığını neden yaparım acaba?
Oysa ki yapılan araştırmalara göre
bu ertelemeler esnasındaki uyku çok kısa olduğu için bizi yorgun kılmaktan başka hiç bir işe yaramıyormuş! Dolayısıyle saat çaldığı anda kararlı bir şekilde yataktan çıkmak gerekiyormuş!
SU!

Kahve ve çayı azaltıp daha fazla su içmeye özen gösteriyormuşuz! diyorum ancak bu pazarlığı da çayı azaltmayayım ama suyu çoğaltacağıma söz verebilirim şeklinde bağlamak istiyorum!:)
Suyu da yemek yemeden ve yatmadan önce azar azar içerek vücudunuza ihtiyacı olan suyu sağlamak en doğrusu imiş!Güneşle uyanmak!

Uyku problemleri yaşayanlara en çok önerilen şey karanlık bir odada uyumaları... Ayrıca melatonin salgılanması açısından da karanlık önemli biliyorsunuz! Birde yatarken güneşliğinizi aralık bırakırsanız sabah güneşin sizi uyandırmasına izin vermiş olursunuz ki bu da güne güneşin sıcak enerjisi ile merhaba demenize gününüzün daha iyi geçmesine vesile olucaktır.

Müzik!

Sabahları güne müzikle uyanmaya ne dersiniz? Ben sadece baharda değil senenin her günü uyanır uyanmaz "Günaaayydııın:)" der ve radyonun tuşuna basarım! Ta ki geceye kadar o radyo mutfakta çalar durur! Bu şekilde evde farklı ve kesinlikle pozitif bir enerji akışı sağladığımı düşünüyorum.

Daha fazla hareket


Gün içerisinde açık havada ufak yürüyüşler yapmalısınız! Güneşlenin ve doğa yürüyüşleri yapın. Bu konuda pazarlık yok!:) Bunaldığınız anda size en iyi gelecek şey kendinizi dışarı atmak! Sizi temin ederim!:)Beslenmeniz!
Kendisini çok beğendiğim bir uzman Osman Müftüoğlunun önerisi: "Eğer, yorgunluğunuza geçici ama etkili çözümleri arıyorsanız, daha sık ve az miktarda gıda tüketmeye, vitamin ve mineral zengini sebze ve meyvelere ağırlık vermeye, meyve suları, bitki çayları ve mineral yükü fazla su tüketiminizi artırmaya özen gösterin. Daha iyi uyumaya, alkol kullanmamaya çalışın. Yoğun stres altında olduğunuzu düşünüyorsanız, size stres yüklediğini düşündüğüz sorunlardan biraz uzaklaşın.

Baharda vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı oluyor. Özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma.
B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde, potasyum da domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunuyor."
diyor!:)