Doğru
Doğru
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kadir Gecesinin Zamanı

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Kadir Gecesinin Zamanı

  Doğru
  Kadir gecesi, mübarek Ramazan ayının içinde çok kıymetli, pek kutsi bir gecedir. Yalnız Kadir gecesini Allahü Teala bir takım hikmetlere binaen Ramazan ayı içersinde gizlemiştir. Allahü Teala, kullarına Cuma gecesini açıkça bildirdiği halde, Kadir gecesini kesin ve kati olarak neden bildirmediği şeklinde akla bir soru gelirse, şöyle cevap verilebilir:
  (a) Rahmet, mağfiret ve cehennemden azad gecesi olduğundan, müminlerin uyanık, dikkatli ve devamlı Allah’a ibadet ve taat içersinde olmalarını sağlayıp, Ramazan’m tüm gecelerini Kadir gecesine verdiği hassasiyeti vererek ihya etsinler diye, onu gizli tutmuştur.
  (b) İnsanlar o gece yaptıkları amellere güvenip: ‘Biz bin aydan daha hayırlı bir geceyi ibadetle geçirdik. Allahü Teala bizi bağışladı. Allah katında dereceler ve cennetler kazandık’ derler ve artık hiçbir ibadet yapmaya lüzum görmezler. O gece yaptıklarına dayanıp, güvenirler, limit ağır basar, helak olurlar.
  Nitekim ömürlerinin ne zaman sona ereceği de kullara bildirilmemiştir. Ta ki, ömrü uzun olan “Şehevi arzularımı tatmin ederim, dünya nimet ve lezzetlerinden tadabildiğim kadarını tadarım (yani hayatımı hiçbir ölçü tanımadan yaşarım.) Ömrümün sonuna doğru da tövbe eder ve Rabbime ibadetle meşgul olurum. Böylece tövbekâr ve salih bir kimse olarak ölürüm” dememesi için, ömrün ne zaman biteceği bildirilmemiştir. Bu suretle kul, daima ölümden korku ve çekinme hali üzere olsun. Yaptığı işleri iyi yapsın, tövbeye ve salih amel işlemeye devam etsin. Böylece ölüm, iyi hal üzereyken gelsin.

  Bu meyanda, dünya hayatındaki bir kısım lezzet ve arzular helal yoldan kendilerine ulaşır, Allah’ın rahmetiyle, ahirette azaptan kurtulmuş olurlar.
  İmam Nesefî (Rahimehullah)m beyanına göre; Allahü Teala bazı şeyleri bazı hikmetlerle gizlemiştir:
  1. Ramazan ayının tümünde ibadete çok çalışılsın diye Kadir gecesini gizlemiştir.
  2. Cuma gününün tümü dua ile geçirilsin diye, onda bulunan kabul saatini gizlemiştir.
  3. Tüm isimleri ile kendisine dua edilsin diye, İsmi Azam’ım Esmaü’l-Hüsna’sı içinde gizlemiştir.
  4. Müslümanlardan hiçbirine hor bakılmasın diye velisini kulları içersinde gizlemiştir.
  5. Hiçbir ibadet küçümsenmesin diye, rızasını taatları arasında gizlemiştir.
  6. Hiçbir günah hafife alınmasın diye, gazabını günahlar içersinde gizlemiştir.
  Kadir gecesi, Allah’ın hakkında bir sure indirdiği ve Kur- ân’da “Mübarek bir gece” olarak nitelediği kutsal bir gecedir. Bu gecenin Ramazan ayı içinde olduğu kesin olmakla birlikte, hangi gece olduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur. Sadece Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in bu gece hakkında bazı tavsiye ve uyarıları olmuştur:

  İslam âlimlerinin ittifakla beyanları üzere Kadir gecesinin, Ramazan ayının son on gününde olduğu Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in hadisi şerifinde ifade edilmiştir: “Kadir gecesini Ramazan ayının son on gününde arayınız

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  - Hazreti Aişe (Radıyallahü Anha) şöyle demiştir:
  “Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem), Ramazan’m son on günü girince geceyi ihya eder, ev halkını uyandırır, bütün ciddiyet ve heyecanıyla ibadete yönelirdi.”
  + Ubade bin Samit (Radıyallahü Anh) şöyle anlatır: Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bize Kadir gecesini şöyle haber verdi: “Kadir gecesi, Ramazan ayının son on günündedir. 21. gecesi veya 23. gecesi veya 25. gecesi veya 27. gecesi veya Ramazanın son gecesinde olabilir. Kim bu geceyi inanarak ve sevabını Allah’tan umarak ibadetle ihya ederse, geçmiş günahları affolunur. ”

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Muaz bin Cebel (Radıyallahü Anh), Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in Kadir gecesi için şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Kadir gecesi Ramazan’in 27. gecesidir”
  Übey bin Ka’b (.Radıyallahü Anh) buyuruyor ki: “Ondan başka ilah olmayan Allahü Teala’ya yemin ederim ki Kadir gecesi, Ramazan ayı içindedir. Yine Allah’a yemin olsun ki, hangi gece olduğunu da biliyorum. O gece Resulullah
  0 Sallallahü Aleyhi ve Sellem)m onu ihya etmemizi emrettiği 27. gecedir. Onun belirtisi de, o günün sabahında güneşin şekli, beyaz ışınlan sönüktür.”

Benzer Konular

 1. Fıkra Zamanı :))
  Konu Sahibi SOLAK Forum Lahutii Fıkraları
  Cevap: 29
  Son Mesaj : 31.Ağustos.2016, 13:08
 2. Kadir Gecesinin Belirtileri
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 02:27
 3. Kadir Gecesinin Faziletleri
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 01:09
 4. Hedy’in Kesilme Zamanı
  Konu Sahibi kısmet Forum Kurban
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Temmuz.2014, 01:07
 5. Kadir Gecesi Dileklerin Kabulü İçin Kadir Suresi Uygulaması
  Konu Sahibi Ezo Forum Lahuti Faydalı Dualar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Ağustos.2013, 12:06

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •