Doğru
Doğru
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Aşure Günündeki Salih Ameller

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Aşure Günündeki Salih Ameller

  Doğru
  Bu gün ve gecede oruç, zikir, sadaka gibi hayır işlerde bulunmak müstehaptır.
  1. İmam Şafii (Rahimehullah), yahudilere muhalefet olması için 9-10. veya 10-11. günlerinde oruç tutulmasının müstehab olduğunu buyurmuştur.
  Aşure orucu ile ilgili rivayetleri değerlendiren âlimler, Muharrem ayının onuncu gününün Aşure olduğunu, yalnız Muharrem’in onuncu günü oruç tutmanın mekruh olduğunu, Muharrem’in 9. ve 10. günler yahut 10. ve 11 günleri oruç tutmanın sünnet ve müstehap olduğunu açıklamışlardır. Resulullah (Sallallalıü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Aşure günü, yahudilerin saygı gösterdikleri bir gündür ki, onlar bu giinii bayram edinirlerdi Dolayısıyla bu günün tek başına oruçlu geçirilmesinde yahudilere benzeme söz konusu olacağından, onlara muhalefet etmek için bir gün öncesi ya da bir gün sonrası ile birlikte tutulması müstehaptır.
  Resulullah (Sallallalıü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Aşureden bir gün önce (dokuzuncu günü) ve bir gün sonra (on birinci günü) oruç tutarakyahııdilerin âdetine muhalefet ediniz-” Çünkü Yahudilerin âdeti; sadece Muharrem ayının onuncu (Aşure) gününde oruç tutmak idi.
  2. Aşure günü sıla-i rahim yapmalı, yani akrabayı ziyaret etmelidir.
  Resulullah (Sallallalıü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Akrabası ile alakasını kesen kişi, Aşure giinii akrabasını ziyaret ederse, Allahü Teala ona Zekeriya oğlu Yahya (Aleyhi- messelam) ile İsa (Aleyhisselâm)ın sevabını nasip eder ve onu cennette onlarla beraber şu iki parmak gibi yan yana kılar (buyurup, orta parmağı ile başparmağım birleştirdi).
  3. O gün, elinden geldiği kadar sadaka vermelidir.
  Resulullah (,Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Aşure giinii verilen bir dirhemlik sadakaya, yediyüz bin dirhem gibi sevap verilir ”
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Aşure günü zerre kadar bir sadaka verirse, Allahii Teala ona Uhud dağı kadar sevap verir. O sevabı da kıyamet günü mizanda yer alır.”
  4. Ailesi için harcama yapmalıdır.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Aşure günü kim aile fertlerine ve akrabalarına infakta bulunursa, Allah da o kimseye sene boyunca ferahlık ihsan eder (rızkını genişletir).”
  Hazreti Süfyan (Radıyallahü Anh): “Biz bunu 50 senedir tecrübe ediyoruz. Kolaylık ve rahat geçimden başka bir şey görmedik” demiştir.
  5. O gün insanlara selam vermelidir.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Kim Aşure günü Müslümanlardan on kişiye selam verirse, bütün müminlere selam vermiş gibi olur."

  6. O gün insanlara iftar ettirmelidir.
  Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Aşure günü iftar yemeği verirse, Ümnıet-i Muhammed’in hepsine iftar ettirmiş, karınlarım doyurmuş gibi olur. ” Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim aşure günü bir kimseye su ikram ederse, göz açıp kapayacak zaman zarfında dahi Allahii Teala’ya isyan etmemiş kimse gibi olur. ”
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim bir şeye canı çekip de onu yemeden Müslüman komşusuna yedirirse, Allahü Teala o kimseye cennet yemeğinden yedirinceye ve cennet şarabından içirinceye kadar dünyadan çıkmaz. ”

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  7. Gusül abdesti almalıdır.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Kim Aşure günü yıkanırsa, Allahii Teala katında annesinden doğduğu gün gibi bütün günahlarından temizlenmiş olur." Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: ‘Aşure günü gusleden, ölüm hastalığından başka hastalık görmez.” Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim aşure günü iki kere guslederse, gözleri katiyen hastalık görmez. ”
  8. Hasta ziyareti yapmalıdır.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Aşure gününde bir hastayı ziyaret eden, bütün insanları ziyaret’ etmiş gibi olur. Aşure gününde bir kimseye su veren, bir an dahi isyan etmemiş gibi olur.”

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  9. Aşure gecesini ibadetle geçirmelidir.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Selleın) buyurdu ki: “Her kim Aşure gecesini ihya ederse, Allahü Teala’ya mukarreb meleklerin ibadeti gibi ibadet etmiş olur.”
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Selleın) buyurdu ki: “Her kim Aşure gecesi ibadet ve taatle ihya ederse, Allahü Teala o kimsenin arzu ve isteklerini yerine getirir.”
  10. Aşure günü zikir meclislerinde hazır olmalıdır.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Bir kişi bir Alimin meclisine veya Allahü Teala’nın zikredildiği yere Aşure günü gelip onlarla birlikte bir an oturursa, o kimseyi cennete koymayı, Allahü Teala kendi üzerine almıştır.”

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  11. Aşure gününde sürme çeken kimsenin o sene içersinde göz ağrısı çekmeyeceği bildirilmiştir.
  Bunun sebebi şöyle açıklanabilir: “Nuh (Aleyhisselâm) ile birlikte gemi içersinde bulunan inanların gözleri suyun rutubetinden dolayı iyi göremez, olmuştu. Ne zaman ki, muharremin onuncu günü selamete kavuştular. Allahü Teala bu durumdan kurtulmaları için Nuh (Aleyhisselâm)a gözlerine sürme çekmelerini vahyetti.”

  Sürme çekmek her zaman sünnet olup, bu fiili yalnız Aşure günü yapmamaya gayret gösterilmelidir.

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  12. Aşure günü yetim bir kişinin gönlü hoş edilmelidir.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Aşure günü bir yetimin başım okşayanın, yetimin başındaki saçların sayısı kadar cennette derecesi artar.”
  13. Aşure günü, Aşure pişirip eş-dosta dağıtmak iyi bir adettir. Fakat bu günde Aşure pişirmeyi mecburi bir ibadet saymak bidattir.
  14. Ayrıca bugün, Müslümanların yolundan eziyet veren şeyleri kaldırmalı, ehli İslam arası sulh edilmeli, dargınlar barıştırılmalı, cenazede hazır olmalı, Müslümanlara güler yüzle musafaha etmelidir.

Benzer Konular

 1. Aşure Günündeki Zikirler
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Zikirler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Ağustos.2014, 18:33
 2. Recep Ayındaki Salih Ameller
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 01:09
 3. Aşure Gününde Aşure Pişirme
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 00:59
 4. Şaban Ayındaki Salih Ameller
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 00:54
 5. Ramazan Ayındaki Salih Ameller
  Konu Sahibi kısmet Forum Ramazan ve Oruç
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 19.Temmuz.2014, 03:58

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •