Doğru
Doğru
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mübarek Geceleri Nasıl İhya Etmeli

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Mübarek Geceleri Nasıl İhya Etmeli

  Doğru
  1. Mübarek gecelerde, imaııî konulan ve o konular içinde
  o geceye ait meseleleri derinlemesine okuyup mütalaa etmek lazımdır.
  2. Mübarek gecelerin gündüzlerini de değerlendirmek ve oruçla geçirmek büyük sevaptır. Böyle yapılırsa, mübarek gecenin ruhlara aktardığı manevi ışığın izleri Müslümanların kalplerinde derinden hissedilecektir.
  3. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in şefaati ümit edilmeli, O’nun ümmetinden olmanın şuuruna erilmeli, O’na karşı olan sadakat tazelenmeli, O’na Salâtii Selam getirilmelidir.
  En az 100 defa Salâvat-ı Şerife:
  [Allahiimme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ Ali seyyidinca Muhammed. ]
  “Ey Allah’ım! Efendimiz Muhammed’e ve Efendimiz Muhammed’in Âl’ine salat ve selam et. (Onların şerefini yücelt.)”
  4. Tövbe ve istiğfar yapılmalı, ciddi bir nefis muhasebesi ile hatalardan dönmeye azmedilmeli, hayra yönelme istikametinde iradeler kuvvetlenmelidir.
  En az 100 defa istiğfar edilmelidir.
  [Esteğfirullahel azîme ve etûbü ileyh.]
  “Yüce Allah’a tövbe ve istiğfar ederim.”
  Özellikle de erkek ve kadın müminler için mağfiret talep edilmelidir. Nitekim hadisi şerifte: “İnanan erkek ve kadınlar için istiğfar edenlere, her erkek ve kadın mümin sayısınca lıaseııe ve sevap yazılır" buyrulmuştur.
  Özellikle ölüler unutulmamalıdır. Nitekim şöyle rivayet e- dilmiştir: “Bayram günleri, Cuma günlen, aşure günleri ve beraat geceleri ölülerin ruhları kabirlerinden çıkarak, evlerinin kapılarına gelirler ve:
  - Bizi hatırlayan biri var mı acaba? Bize rahmet okuyan kim var acaba? Bizim garipliğimizi akima getiren de bulunur mu acaba?
  Ey bizim evlerimize yerleşenler, içindekilerle geçinenler ve geniş odalarımızda ikamet edenler! Biz ise en dar mezarlardayız. Bizim amel defterlerimiz dürülmüş, sizinkiler ise açıktır. Artık bizim yalnızlığımızı ve ihtiyaçlarımızı düşünmeniz gerekmez mi?” derler.
  5. Tefekkür edilmelidir.
  “Ben kimim, yaratılma gayem nedir, nereye gidiyorum, Allahü Teala’nın benden istekleri nelerdir?” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmelidir. Ayrıca “Bir saat tefekkür, 1.000 rekât nafile namazdan faziletlidir” sırrınca imanımızı arttıracak konular okunmalı, tefekkür edilmelidir.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  6. Zikir yapılmalıdır. Zira Allahü Teala’nın zikriyle kalpler itminan bulur.
  Allahü Teala’mn sonsuz kudretiyle yoktan var ettiği kâinatın inceliklerini tefekkürle, gönüllerde iman kuvvetlenir.
  a. En az 100 defa Kelime-i Tevhid:
  [Lâ ılâhe illallahü Muhammedün Resûlullah]
  b. En az 100 defa:
  [Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü mine'z-zâlimîn]
  c. En az 100 defa:
  [Sübhanellahi vel hamdü lillahi ve lâ ilâhe illâllahü vallahü ekber]
  d. En az 100 defa:
  [Lâ havle velâ kuvvete illâ biliah. ]
  e. En az 100 defa:
  [.Hasbünellahii ve ni ‘mel vekil. ]

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  7. Kaza ve Nafile namaz kılınmalıdır
  - Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in Allah tarafından manevi iyiliklere ve ihsanlara nail olduğu için, şükrün bir ifadesi olarak mübarek gecelerde kılınması tavsiye edilen miktar namaz kılınmalıdır.
  - Teheccüd namazı,
  - Teşbih namazı,
  - Bilhassa dünyanın farklı bölgelerinde imtihana maruz kalan Müslümanların üzerindeki musibetlerin kaldırılıp uzaklaşması için “Hacet Namazı”.
  - Bu zamana kadar yaptığımız yanlışlıklara karşı ‘Tövbe namazı”.
  - Üzerimizdeki nimetlerin kesilmemesi, artarak devam etmesi için “Şükür Namazı”.
  - Ve en az bir günlük kaza namazı kılmabilir.
  8. Akşam, yatsı ve sabah namazlarını cemaatle kılmaya gayret etmek.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Yatsıyı cemaatle kılan, gecenin yansını ibadetle geçirmiş gibidir. Sabahı da cemaatle kıtan, gecenin tamamında namaz kılmış gibidir.”
  9. Allah dostları bu gecelere son derece değer verirler ve o kadar ibadete gayret gösterirlerdi ki, diğer insanlar, bu gecelerin fazilet ve tazimini onlardan öğrendiler. Bu zatlar o gecelerde en güzel elbiselerini giyer, gözlerine sürme sürer, buhurlar yakar ve gece boyu camide kıyamda bulunurlardı.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  10. Kur’ân-ı Kerim tilaveti ki, özellikle Resulullah (Sallal- lahü Aleyhi ve Selleın)in her gece okuduğu veya teşvik buyurduğu sureler okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, manası düşünülmeli, Kur’ân-ı Kerim’e karşı sevgi ve bağlılıklar tazelenmelidir.
  Bunlar: “Secde Suresi, Mülk Suresi, İsra Suresi, Zümer Suresi, Yasin Suresi, Vâkıa Suresi, Duhân Suresi, Zilzâl Suresi, Tekâsür Suresi, Kâfirun Suresi, İhlâs Suresi, Âmenerra- sûlü, Al-i İmran suresinin 199-200. ayetleri, Haşr suresinin son üç ayeti. Felak ve Nas sureleri.” Bu sureler şayet okunmazsa, hiç olmazsa Yasin-i Şerif o- kunmalıdır. Sevabını da başta Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in, geçmiş Peygamberlerin (Salavalııilahi Aleyhim Ecmeîn), evliyaların ve kendi ölmüşlerinin ruhuna bağışlanmalıdır.
  12. Sahabe, Ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı ve onlar vesile edilerek dua edilmelidir.
  13. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadâkat yerine getirilmelidir.
  14. Hakkı bulunan kimselerle helalleşmeli; yetimler, öksüzler, düşkünler ve yoksullar sevindirilmeli, sadakalar verilmeli, hayıı -hasenat yapılmalıdır.
  15. Anne ve babalarımızın hayatta ise ellerini öpmeli, onların hayır duaları alınmalı ve akrabaları arayıp ziyaret etmeliyiz.

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  16. Dargın olduklarımızla barışmalıyız.
  17. Ev halkıyla, çocuklarla sohbet ederek gecenin önemi ve nasıl ibadet edileceği anlatdmahdır.
  18. İslam’ın gönüllerde taht kurup yaşanması için Allahü Te- ala’ya yalvarmalı, bunun gerçekleşmesi için hazırlık yapmalı, mevcut planlarımızı tekrar gözden geçirip ömrümüzün muhasebesini yapmalıyız.
  19. Bütün mübarek gecelerde Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e ait özellikler anlatılmalı, O’nun varlığının ve yaşadığı hayatın bizim için Rabbimize yakınlaşma vesilesi olduğu hatırlatılmalıdır.
  20. Mübarek gecelere saygı gösterilmelidir.
  Saygı göstermek, günah işlememek ve ibadet etmekle olur. Bu kutlu zaman dilimlerine karşı duyulacak en hafif saygı, Allah’ın bizlere çizmiş olduğu helal dairesi dışına başımızı uzatmamak şeklinde olacaktır. Başka bir ifadeyle, hayırda aktif olunamıyorsa, en azından masiyette aktif olunmamalı- dır. Bunun bir üst mertebesi ise, hayır işlerinde her zamankinden daha fazla koşuşturmak, performansın artarak devam etmesidir.

 6. #6

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  21. Bol bol dua edilmelidir. Zira dua, kulları Allahü Teala- ya yaklaştıran en ulvi bir vasıtadır.
  Sonra bol bol Allah’a dua eder, O’ndan isteyeceğini ister, dileklerini, muratlarını O’na arz edersin. Her kulun istek ve dileklerini verecek olan Allahü Teala’dır. Böylece mübarek geceleri en kısa yoldan ihya etmiş ve Allahü Teala rızasına ermiş olursun.

  Bu gecenin hürmetine, Rabbimizden bütün Müslümanların bağışlanmalarım dilemeli, böyle mübarek gecelerin hayırla*ra vesile olmasını, kardeşlik ve sevgi ve saygı bağlarının kuvvetlenmesini, İslam âleminin birliğine vesile olmasını ve bütün insanlığın bela ve musibetten uzak olmasını niyaz etmeliyiz.

Benzer Konular

 1. Her Amele Uygun Mübarek Dua
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Dilek Duaları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Ağustos.2014, 23:54
 2. Mübarek Yüzü
  Konu Sahibi kısmet Forum Hz Muhammedin Hayatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2014, 00:09
 3. Mübarek Geceler
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 23.Temmuz.2014, 01:12
 4. Bayram Geceleri Ve Fazileti
  Konu Sahibi kısmet Forum Bayramlar
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 21.Temmuz.2014, 18:45
 5. PEYGAMBERİMİZİN 201 MÜBAREK İSM-İ ŞERİFLERİ
  Konu Sahibi wind Forum Hz Muhammedin Hayatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 04.Ocak.2014, 14:28

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •