Doğru
Doğru
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Zilhicce Ayı Ve Fazileti

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Zilhicce Ayı Ve Fazileti

  Doğru
  Zilhicce, kamerî ayların on İkincisi olan haram aydır. Bu aya Zilhicce denilmesine gelince; cahiliye döneminden beri ve günümüzde bu aym ilk on günün hac mevsimi olması nedeniyledir. İşte bundan dolayı bu ayın ilk on günlerine Zilhiccenin on günü ile isimlendirilmesi meşhur olmuştur. Şüphesiz bu günler, Allahü Teala katında kıymetli ve değeri çok büyüktür. Öyle ki, Allahü Teala Kur’ân-ı Kerim’de bu günlere yemin etmiştir.
  Bu ay, hac farizasının îfâ edildiği umumî af ayıdır. Arafat’a çıkıldığı, Allah için milyonlarca kurbanın kesildiği ve bir senelik hesapların görülüp amel defterlerinin kapandığı mukaddes bir aydır.
  Zilhicce Ayının 10 Gününün Fazileti:
  + Rivayet edildi ki: “On güne ikram, tazim ve hürmet edenin ömrüne Allahü Teala bereket verir, malını arttırır, çoluk çocuğunu korur, günahını affeder, sevabım kat kat eder. Ölüm hastalığını kolay, kabrini nurlu, terazisini ağır eder, alçaklıklardan kurtarıp yüksek derecelere kavuşturur.”
  Abdullah ibni Abbas (Radıyallahü Anhüma) anlatıyor: Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
  - “Amellerin Allah katında en sevimli ve en faziletli olanları, zilhicce ayının ilk on gününde yapılanlarıdır. O günlerde,
  bir gün oruç tutmak, bir sene oruç tutmaya eşit olur. Bir gecesini ibadetle geçirmek, Kadir gecesini ibadetle geçirmeye denk olur” buyurdu.
  Bunun üzerine meclistekiler:
  - “Ey Allah’ın Resulü! Allah yolunda cihad, bundan daha faziletli değil mi?” diye sordular. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
  - “Hayır! Allah yolunda cihad bundan daha faziletli değildir. Ancak bir kimse canıyla, malıyla çıkar da onlardan hiçbir şeyiyle geri dönmezse, o müstesna/” buyurdu.
  Bir rivayette ise şöyledir:
  - “Allah yolunda cihad ile geçirilen günler de onlar gibi olamaz. Ancak cihad esnasında atını ve canını Allah yolunda kaybedenler hariç!”
  Başka bir rivayette ise şöyledir:
  - “Allah yolunda cihad ile geçirilen günler de onlar gibi olamaz. Ancak (şehit edilerek) yüzü yere, toprağa bulanmış olan bir kimse müstesnadır.”
  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Allah nazarında en makbul ibadet günlen, Zilhiccenin ilk on gününde yapılan ibadetlerdir. Bugünlerin her birisini o- ruçla geçirmek, bir sene oruç ibadetine denktir. Bugünlerden birisinin gecesini namaz kılarak ihya etmek, Kadir gecesini namaz kılmakla ihya etmek gibidir.”

  ♦ Resulullah (SallaUahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Zilhiccenin ilk on gününün gecelerinden birini ihya edenin, bir seneyi hac ve umre ibadetiyle ihya eylemesi gibidir. Bu günlerden bir gün oruç tutması, senenin diğer vakitlerinde ibadetle meşgul olması gibidir
  - Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amel 700 katıyla mükâfatlandırılır.”
  + Enes bin Mâlik (Radıyallahü Anh)m şöyle dediği rivayet edilmektedir: “Zilhicce’nin ilk on günü hakkında, her bir günü, (fazilet bakımından) bin güne denktir. Arife günü ise, onbin güne denktir.”
  + Rivayet edildi ki: “Şüphesiz bu on günde, bir fakire sadaka veren, sanki Allahü Teala’mn Resullerine ve Nebilerine ta- saddukta bulunmuş gibidir. Bu günlerde bir hastayı ziyaret eden, sanki Allah dostlarını ve seçkin kullarını ziyaret etmiş gibidir. Bir cenazeye katılan, sanki Bedir şehitlerinin cenazelerinde bulunmuş gibidir. Bir mümini giydireni, Allahü Teala cennet elbiselerinden giydirir. Bir yetime iyi davrananı, Allahü Teala kıyamet günü Arş’ın altında gölgelendirir. İlim meclislerinden bir mecliste bulunan, sanki Allahü Teala’nın Nebilerinin ve Resullerinin meclisinde bulunmuş gibidir.”
  + Rivayet edildi ki: Allahü Teala sene içinden üç tane on günü tercih etmiştir. Şöyle ki;

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  1. Ramazan ayının ilk on günü. Çünkü bugünlerde, kadir gecesinin bereketleri vardır.
  2. Zilhicce ayının ilk on günü. Zira o günlerde terviye günü, arife günü, kurban günü, telbiye ve hac işleri gibi dini merasimler vardır.
  3. Muharrem ayının ilk on günü. Zira o günlerde aşure gününün bereketleri vardır.
  Denildi ki: Her kim Zilhiccenin 10 gününü ibadet ve itaatle değerlendirirse, Allah o kimseyi şu 10 mükâfatla ve ikramla lütuflandırır:

  1. Ömrünü uzun ve bereketli kılar.
  2. Malını artırır.
  3. Aile fertlerini korur.
  4. Günahlarını affeder.
  5. Hayr-ı hasenatını artırır.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  6. Ölürken Allah ölümünü kolay eder.
  7. Karanlıklarını nura dönüştürür.
  8. Mizanını (günah ve sevapların tartıldığı terazinin sevap
  kısmını) ağırlaştırır.
  9. Derekelerden (cehennem basamaklarından) kurtarır.
  10. Yüksek derecelere yükseltir.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Saîd bin Cübeyr (Radıyallahü Anh): “Siz Zilhicce’nin ilk on gecesinde mum ve kandillerinizi söndürmeyiniz” buyurur. Hizmetçisine kendisini ikaz etmesini emrederdi. Kendisine Zilhicce’nin ilk on gününde ibadetlerin, çok güzel ve pek latîf göründüğü bildirilmiştir.
  + Ebû Derdâ (Radıyallahü Anh) şöyle demiştir: ‘Zilhiccenin ilk on günü oruç tutmaya gayret ediniz. O günlerde çokça dua ediniz, istiğfar ediniz ve sadaka veriniz. Çünkü ben, Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in, “Zilhiccenin on giinüniin hayrından mahrum kalana yazıklar olsun! Özellikle dokuzuncu (arife) günü oruçlu geçirmeye gayret ediniz. Zira o günde kimsenin sayamayacağı kadar çok hayırlar vardır ” buyurduğunu işittim.

Benzer Konular

 1. Zilhicce Ayı Zikirleri
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Zikirler
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 10.Ağustos.2014, 18:47
 2. Zilhicce Ayında Namaz
  Konu Sahibi kısmet Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2014, 05:12
 3. Zilhicce Ayında Oruç
  Konu Sahibi kısmet Forum Ramazan ve Oruç
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 17.Temmuz.2014, 03:42
 4. Zilhicce Ayı ve On Gün Orucu
  Konu Sahibi SOLAK Forum Lahuti Dini Bilgiler
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 04.Ekim.2013, 20:46

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •