Doğru
Doğru
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Rebiul Evvel Ayı Ve Fazileti

 1. #11

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Doğru
  ♦ Hazreti Abbâs (Radıyallahü Anlı) şöyle demiştir: "Ben, ey Allah'ın Resulü, benim Müslümanlığı kabul edişimin sebebi, Senin Peygamberliğine dâir bir alâmet görmüş olmamdır. Şöyle ki, Senin beşikte iken ayla konuştuğunu ve parmağınla ay'a işaret ettiğini, nereye işaret edersen, ay'm o tarafa meylettiğini gördüm..." Bunun üzerine Peygamberimiz ona demiştir ki: "Ben o zaman, yâni beşikte iken ayla konuşur, ay da benimle konuşurdu... Beni ağlamamam için avuturdu... Ve ben, onun Arş altında secdeye vardığı zaman çıkardığı sesi duyardım..."
  - "Merru'z-Zahrân'da Şam'lı bir râhib vardı. "Is" adındaki bu rahibin ilmi çok idi. Kendisine âit manastırda devamlı ibâdetle meşgul olurdu. Bazen Mekke'ye gelir insanlara şöyle hitab ederdi: "Ey Mekke'liler! İçinizden bir ailenin bir erkek çocuğunun doğumu yaklaştı... Bu çocuk büyüdüğü zaman Arab’a ve Acem’e hâkim olacaktır.

 2. #12

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Şu içinde bulunduğumuz zaman, O'nun zamanıdır. Kim O'na yetişir ve uyarsa, muradına erer! O'na yetiştiği halde uymayanlar ise hüsrana düşer! Emîn olunuz ki benim, o huzur ve çeşitli nimetler içinde yaşanan yerde ikâmet etmekte oluşumun tek sebebi; O'na kavuşabilmek arzusudur. Is adındaki bu râhib, dünyaya gelen her erkek çocukla ilgilenir, onun ahvâli hakkında bilgi edinir ve: "O, henüz gelmedi" derdi. Resülüllâh'ın doğduğu günün sabahında ise, Abdülmuttalib bu rahibe giderek durumu haber verdi. Is kendisine dedi ki: "Abdülmuttalib, size bahsettiğim çocuk doğmuştur. Bu yetimin babası sen ol! O, pazartesi günü doğmuş, pazartesi günü peygamber olur, pazartesi günü vefat eder.

 3. #13

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  O, geçen akşam doğmuştur. Bunun alâmeti ise, şimdi o, acı çekmektedir, sütünü emmemektedir. Rahatsızlığı üç gün sürer, sonra geçer. Ey Abdülmuttalib, dilini tut, bu çocuğa âit sırları kimseye söyleme! Çünkü hiçbir kimse, O'nun kıskamldığı kadar kıskanılmış olamaz! O'nun düşmanlan çok olacaktır." Meraklanan Abdülmuttalib: "O, ne kadar yaşayacaktır?" diye sordu. Râhib: "İster çok yaşasın ister az, O yetmiş sene ömür sürmeyecek; yetmişden önceki tek yılların birinde vefat eder. Bu, atmış bir de olur, atmış üç de olabilir. Ümmetinin ekserisinin ömürleri de bu civarda bulunur..."

 4. #14

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  - "Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Selleın) doğduğu zaman, yeryüzü nura boyandı. Bundan son derece rahatsız olan iblîs: "Bu gece, işimizi çok zorlaştıracak birisi dünyâya geldi!" diye bağırmış. Askerleri de: "Gidip onun aklını karıştırsana!" demişler. O da, aklını karıştırmak maksadı ile Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e yaklaşmak istemiş... Tam bu sırada Allahtı Teala, Cebrail (Aleyhisselâm)\ göndermiş, Cebrail (Aleyhisselâm) iblîs’e bir teleme vurmuş, îblîs kendisini tâ Aden de bulmuş..."
  • iblis, daha önceleri, tâ yedinci kat semâya kadar çıkar, kulak hırsızlığı yaparak gizli haberleri çalarmış... İsâ (.Aleyhisselâm)m doğumu ile, ancak dördüncü kat semâya kadar çıkabilir olmuştur. Vaktaki Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) doğdu, artık iblis semâların hiç birine çıkamaz olmuştur.”

Benzer Konular

 1. Rebiul Ahir Ayı Ve Fazileti
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 00:55
 2. Cemaziyel Evvel Ayı Ve Fazileti
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 00:54
 3. El Evvel Esması Sırları
  Konu Sahibi wind Forum Esmaül Hüsna Faziletleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Nisan.2014, 00:24
 4. Cin Daveti Yapmadan Evvel Yapılması Gerekenler
  Konu Sahibi Harut Forum Geri Dönüşüm Forumu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Kasım.2012, 23:37
 5. El (Ya) Evvel Esması Havası Fazileti
  Konu Sahibi üstünkural Forum Esmaül Hüsna Faziletleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Ağustos.2012, 01:43

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •