Doğru
Doğru
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Beraat Gecesinin Faziletleri

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Beraat Gecesinin Faziletleri

  Doğru
  Beraat, lügatte; “borçtan, suç ve cezadan kurtulmak” demektir. Dini manada ise; günahlardan kurtuluştur. Mukaddes dinimizin, feyiz dolu “üç aylar” olarak bilinenlerden Şaban ayınm 15. gecesidir. Pek mübarek bir gecedir. Bu geceye bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle “mübarek gece”; günahların affı ve temize çıkarılması sebebiyle “Beraat gecesi” ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de “Rahmet gecesi” gibi adlar verilmiştir.
  Beraat gecesinde, yaratıkların bir sene içindeki nzıklarına, zengin veya fakir, aziz veya zelil olacaklarına, diriltilip öldürüleceklerine ve ecellerine dair Allah tarafından meleklere bilgi verileceği söylenmektedir. Bu bakımdan beraat gecesini ibadetle geçirmenin sevabı çoktur.
  Mübarek geceler içersinde en faziletli gece, Kadir gecesi olup, ondan sonra en faziletli gecelerden biri de Beraat gecesidir.
  Kadir gecesinin zamanı konusunda farklı rivayetler vardır. Beraat gecesi ise, ecellerin belirlendiği, amellerin arz edildiği, hüküm ve kaza gecesi, gazap ve rıza gecesi, kabul ve red gecesi, ulaşma ve engelleme gecesi, bahtiyarlık ve bedbahtlık gecesi, ikram ve ihanet gecesi olduğundan, açıkça tayin edilmiştir ki, kullar o geceyi bilsinler de, onda yapacakları dualarla belaları savuşturabilsinler.Allahü Teala bu gecenin fazileti hakkında Duhan Suresinin 1-6. ayetlerinde şöyle buyurmuştur:

  (1) Hâ-Mîm.
  (2) O (hidayet yollarını) iyice açıklayıcı Kitab (olan Kur-ân)a -o (ince düşünenler için manaları) pek açık olan Kitab’a- yemin olsun.
  (3) Muhakkak Biz onu (bereketi bol olan) mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz Biz dâima (kullarımızı önlerindeki tehlikelerden) uyarıcılar olduk.
  Ayeti kerimesinde geçen “Mübarek gece”den maksat, Beraat gecesidir. Mübarek denilmesinin sebebi ise; kendisinde, yer halkına rahmet, bereket hayır, af ve mağfiretlerin bolca yağmasından dolayıdır.
  Kur’ân-ı Kerim’in üç türlü indirilişi vardır:
  a) Levh-i Mahfuz’a indirilişi ki, bazı ulemanın beyanına göre; bu büyük bereketli hadise Beraat gecesinde gerçekleşmiştir.
  b) Levh-i Mahfuz’dan birinci kat semadaki “Beytü’l-İzze” denen yüce makama toptan indirilişi ise, ekseri âlimlere göre Kadir gecesinde gerçekleşmiştir.
  c) Birinci kat semadan, Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)m kalbi şerifine indirilmesinin başlangıcı ise, Beraat gecesi meydana gelmiştir. Olaylar geliştikçe, sorular soruldukça devam ederek, 23 sene kadar uzun bir zaman zarfında vahiy tamamlanmıştır.
  (4) Her hikmetli iş -(meleklere gösterildikten sonra artık değiştirilmesi söz konusu olmayan) her'sağlam (karara bağlanmış) iş- onda ayrılır.
  (5) Katımızdan pek önemli bir iş olarak (ki, o geceden, bir daha seneki benzeri geceye kadar meydana gelecek e- cellerin kesimi, hacca gideceklerin yazımı, zelzeleler, yıldırımlar ve harplerin kaydı ve bunlarla ilgili nüshalanmanm başlaması bu önemli işimizin örneklerindendir)! Şüphesiz ki Biz daima (kullarımıza elçiler) göndericiler olduk!
  (6) Senin Rabbinden (kullarına) büyük bir rahmet olsun için! Şüphesiz ki O; (tüm işitenleri hakkıyla duyan) Se- mî‘de, (yaratıkların tüm halleri dâhil olmak üzere, bütün malumatı çok iyi bilen) Alîm de ancak O’dur!
  Yani şöyle denmek isteniyor : “Biz, eceller, rızıklar, zengin etme, fakir kılma, diriltme ve öldürme gibi önemli emirlerimizi Beraat gecesinde takdir eder, Kadir gecesinde ise Levh-i Mahfuz’da yazılı bulunan nüshaları Cibril (Aleyhis- selam), Mikail (Aleyhisselâm), İsmail (Aleyhisselâm) ve Azrail {Aleyhisselâm)^ teslim ederiz. Bu nüshalar:
  1. Rızıklarla ilgili dosya, Mikail {Aleyhisselâm)a,
  2. Harplerle ilgili dosya, Cebrail (Aleyhisselâm)a,
  3. Zelzeleler, yıldırımlar ve yer çöküntüleriyle ilgili, bir de kulların amellerini zapt eden evrak birinci kat semanın görevlisi olan İsmail (Aleyhisselâm) isimli büyük bir meleğe,
  4. Hastalıklar ve ölümlerle ilgili kayıtlar da ölüm meleği Azrail (Aleyhisselâm)a teslim edilir.
  Dolayısıyla bu gece maddi kısmetler, kıtlıklar, hayırlar, şerler, mihnetler, minnetler, hezimetler, yardımlar, bolluklar gibi şeyler taksim edilir.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Niceleri çarşı-pazarda meşgulken, kefenleri yıkanmış hazırdır. Niceleri sevinirken, kabirleri kazılıdır. Niceleri birazdan ölecekken yüzleri gülmektedir. Nice evin yıkılması yaklaşmışken, binası mükemmel bir şekilde bitirilmiştir. Nice kullar sevap beklerken azabı hak etmiştir.
  Artık bu geceye ulaşan tüm Müslümanlar buna göre dikkatli davranıp, korkuyla ümit arası dengeyi kurmalı ve Allahü Teala’ya karşı güzel düşünce ve inancı asla bırakmayıp, durumları kötü ise, dua edip onu hayırla mükâfatlandırması için Allahü Teala’ya yalvamıalıdır.
  Bu gecede saidlere gazaptan beraat verildiği gibi, şakilere de rahmetten uzaklık verilecektir.
  Demek ki bu gece birine: “Kulluk vazifelerini hakkıyla yeri-ne getirdin, öyleyse ateşten beraatım al” dendiği gibi, bir diğerine de: “Allahü Teala’nın haklarını hafife aldın, kulluk görevlerini yerine getirmedin, o halde Cebbar Teala’nm yardımından mahrum kalıp, rüsvalığa uğramaktan beraatını al” denir.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Şaban ayının 15. günü geldiğinde, Hasan-ı Basrî (Rahime- hullah) evinden çıkardı da yüzünü gören, onu kabre konulup, kabrinden çıkarılmış birisine benzetirdi. Kendisine, bunun sebebi sorulduğunda, şöyle derdi:
  - “Allah’a yemin ederim ki, denizde gemisi batan kimsenin elem ve üzüntüsü benimkinden daha büyük değildir! ”
  - ‘Neden bu kadar üzüntülüsün?’ denince de:
  - “Çünkü günahlarımı yakinen biliyorum. Hasenatım için endişe ediyorum. Zira ibadet ve iyiliklerimin kabul edilip edilmediğini bilemiyorum” derdi.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + İslam kaynaklarında bu gecede beş hasletin varlığından bahsolunur:
  (1) Her önemli işin o gecede hikmetli bir şekilde ayrımı ve seçimi yapılır.
  (2) O gecede yapılan ibadetlerin (kılman namazların, okunan Kur’ân’m, yapılan dua ve zikirlerin, tövbe ve istiğfarların) gündüzünde tutulan orucun ve ibadetlerin fazileti çok büyüktür.
  (3) İlahî ihsan, feyiz ve bereketle dopdolu bir gecedir.
  (4) Bağışlanma gecesidir.
  (5) Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e bu gece şefaatin tamamı verilmiştir. Şöyle ki, Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Şaban’m 13. gecesi Allahü Teala’dan ümmeti hakkında şefaat istemiş üçte biri verilmiş, 14. gecesi yine istemiş üçte biri daha verilmiş, 15. (beraat) gecesi tekrar istemiş ve bu gece şefaatin tamamı verilmiştir.

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  - Bütün kulların bir yıllık amelleri ve hayatları beraat gecesinde ilgili melekler tarafından Allahü Teala hazretlerine arz edilir. Şöyle ki; Rad suresinin 11. ayetinde, İnfitar suresinin 10. 11.12. ayetlerinde ve bu ayetlerle ilgili olarak Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem)m açıklamalarından öğrendiğimize göre; Her insanla ilgili olarak gece ve gündüz yirmişer melek görev yapmaktadır. Bu melekler Muhafız Melekleri ve Kiramen Kâtibin (yazıcı) melekleridir. Bu melekler, Allah’ın emri gereği hayatını korudukları, yaptığı iyi ve kötü işlerini tespit ettikleri insanlarla ilgili olarak Allahü Teala’ya bilgi arz ederler. Bu bilgi arzı üç şekilde gerçekleşmektedir:

 6. #6

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (1) Günlük Arz: Bu arz, sabah ve ikindi namaz vakitlerinde olmak üzere günde iki defa yapılır. Zaten meleklerin nöbet değişimleri de bu vakitlerde olmaktadır.
  (2) Haftalık Arz\ Pazartesi ve Perşembe günleri olmak üzere haftada iki defa yapılmaktadır.
  (3) Yıllık Umumî Arz\ Beraat gecesinden önceki bir yıllık hayatımızla ilgili verilen rapordur.
  Allahü Teala cümlemizi alnının akıyla hesabını veren kullarından eylesin. Amin!

 7. #7

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Rivayet edildi ki: Yeryüzündeki Müslümanlann iki bayram günü olduğu gibi, göklerdeki meleklerin de iki bayram gecesi vardır. Meleklerin iki bayram gecesinden biri, Şaban ayının 15. gecesi olan Beraat gecesidir. Diğeri ise, Kadir gecesidir. Sübkî (Rahimehullah) tefsirinde şöyle buyurur: “Beraat gecesi, bir yıl içinde işlenen günahlara keffaret; Cuma gecesi, hafta içinde işlenen günahlara kefarettir. Yani bu geceleri ibadet ile ihya etmek, belirtilen sürelerdeki günahlara kefarettir.”
  Bu sebeple Beraat gecesine “Keffaret Gecesi” de denilir. Yine bu geceye, şu hadisi şerif sebebiyle “Hayat Gecesi” de de*nilmiştir: “Her kim bayram gecesini ve Şaban ayının on beşinci (Beraat) gecesini ibadetle ihya ederse, kalplerin öldüğü günde o kişinin kalbi ölmez.”

 8. #8

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Bu gecenin bir adı da “Kısmet ve Kader Gecesi” olarak bilinir. Bu ismi almasının sebebi şu rivayettir.
  Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Şaban ’ın yarısının gecesinde senenin tüm işleri kesin karara bağlanır. Yaşayacak olanlar, ölecek olanlardan ayrılıp yazılır.” Bir rivayette ise şöyledir: “Şaban'm yarısının gecesi, Allahii Teala ölüm meleğine, o sene öldürmek istediği her canlının ruhunu kabzetmesini vahiyde bulunur (isimlerini bildirir).” Atâ bin Yesâr (Rahmetullahi Aleyh) şöyle rivayet eder: “Şaban ayının 15. gecesi olunca, gelecek yılın Şaban ayma kadar ölecek olanların isimleri yazılarak ölüm meleğine verilir. İnsan bir yanda ağaç diker, evlenir, bina yapar; ama ismi ölecekler listesine kaydedilmiştir! Ölüm meleği, ölüm anının gelerek emri yerine getirmeyi bekler.”

 9. #9

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  - Bu gecesinin bir adı da “Şefaat Gecesi"dir. Bunun dayanağı da rivayet edilen şu hadisi şeriftir: “Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Şaban ayının 13. gecesi ümmetine şefaat etmek için dua edip yalvardı. Kendisine, ümmetinin üçte birine şefaat etme izni verildi. 14. gecesi yine dua edip yalvardı. Bu sefer üçte ikisine şefaat etme yetkisi verildi. 15. gecesi bir daha yalvardı. Bu sefer de, kaçak develer gibi Allah’tan kaçanlar dışında bütün ümmetine şefaat etme izni verildi. Yani günah işlemeye devam ederek Allahü Teala’dan kaçanlar ve O’ndan uzaklaşanlar şefaat dışında kaldı.”

 10. #10

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Bu gecenin diğer bir ismi de “Mağfiret Gecesi”dir. Şu hadisi şerif bu manaya işaret eder: “Allaltii Teala, Şaban ’m 15. gecesi kullarına nazar eder ve yeryüzünde bulunanlardan şirk koçanlarla haset edenler hariç herkesi mağfiret eder.”
  + Bu geceye “Azat Olma Gecesi” de denilir. Bu isim verilme*sinin dayanağı Hazreti Enes’in rivayet ettiği şu hadisi şeriftir: “Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bir ihtiyaç için beni Hazreti Âişe (Radıyallahii Anhâ)nin evine gönderdi. Ben de geldim, Hazreti Âişe (Radıyallahii Aııhû)ya dedim ki:
  - “Çabuk ol! Resulullah (,Sallallahü Aleyhi ve Sellem)i, insan*lara Şaban ayının 15. gününün faziletini anlatırken bırakıp geldim!”

Benzer Konular

 1. Miraç Gecesinin Faziletleri
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 25
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 02:24
 2. Regaib Gecesinin Faziletleri
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 01:11
 3. Kadir Gecesinin Faziletleri
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 01:09
 4. Kadir Gecesinin Zamanı
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 00:47
 5. Beraat Günü Oruç
  Konu Sahibi kısmet Forum Ramazan ve Oruç
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Temmuz.2014, 02:31

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •