Doğru
Doğru
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kadir Gecesinin Belirtileri

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Kadir Gecesinin Belirtileri

  Doğru
  Bu gecenin şüphesiz bazı belirti ve alametleri vardır. Bunlardan bazıları şöyledir:
  1. Kadir gecesi parlak aydınlık bir gecedir.
  2. Sabahı ne fazla sıcak ve ne de fazla soğuktur.
  3. Bulutsuz ve yağışsızdır.
  4. Rüzgâr da o gecede esmez.
  5. Yıldızlar da diğer gecelere nispetle daha az gözlenir.
  6. Sabahının güneşi de zayıf ışıklıdır, parlaklığı azdır.

  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem): " Kim Ramazan ’ın 2 7. gecesini sabaha kadar ihya ederse, o, Ramazan ’ın bütün gecelerini ihya edenden daha sevimlidir” buyurunca, Hazreti Fatıma (Radıyallahü Anha) sordu:
  - “Babacığım! O geceyi ihya edemeyecek kadar kudreti olmayan zayıflar ne yapar?”
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki:
  - “ Yastıklarına dayanıp bu gecenin saatlerinden bir saatte otururlar. Allah’a dua ederlerse, bu, Ramazan’ın diğer gecelerini ihyadan daha sevimlidir."
  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Kim Kadir gecesini imanlı olarak, mükâfatını Allah ’tan umarak ibadetle geçirirse, onun geçmiş bütün günahları affolunur.”

  Hadisi Şerifte, “İbadetle geçirmekten” maksat, namaz kılmaktır. Fakat Kur’ân-ı Kerim okumak, zikirle meşgul olmak diğer şeyler de buna dâhildir.
  “Mükâfatını Allah ’tan ummak” yani gösteriş ve diğer kötü niyetlerle ibadet yapmayıp, ihlâsla sadece Allah'ın rızası için ve sevap kazanmak niyetiyle ibadet yapmak demektir.
  + Enes bin Malik {Radıyallahü Anlı) Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in şöyle buyurduğunu rivayet edet: “Size içinde 1.000 aydan daha hayırlı bir gece olan bir ay gelmiştir. Kim, o gecenin hayrından mahrum kalırsa, o bütün hayırlardan mahrum kalmış demektir. O gecenin hayrından ancak gerçekten nasipsiz biri mahrum kalır.”
  • Ebu Hüreyre (.Radıyallahü Anh)Acn rivayet edildiğine göre Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Ramazan ayı geldi. Bu ay, Allah ’ın oruç tutmayı farz kıldığı mübarek bir aydır. Bu ayda cennetin kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve Allah ’a karşı gelen azgın şeytanlar bağlanır. Bu ay içinde öyle bir gece vardır ki, 1.000 aydan daha hayırlıdır. Bu gecenin faziletinden mahrum kalan (1.000 ayın faziletinden) mahrum kalmış olur."
  • Enes bin Malik {Radıyallahü Anh) Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in şöyle buyurduğunu rivayet eder: “Kadir gecesi olunca, Cebrail (Aleyhisselâm) meleklerden bir cemaat ile namaz kılan veya Allah ’ı zikreden her kula dua eder ve selam verirler.”

  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Kim bütün Ramazan ayı boyunca, akşam-yatsı namazını cemaatle kılarsa, muhakkak Kadir gecesine rast gelir ve o gecenin bereketinden büyük pay sahibi olur.”

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Allahü Teala, Kadir gecesi Cebrail (Aleyhisselâm)a yeryüzüne inmesini emreder. O da beraberinde büyük bir melek topluluğu ve yeşil bir sancakla yeryüzüne iner. Sancağı Kabe'nin ortasına (damına) dikerler. Cebrail (Aleyhisselam)ın altıyüz kanadı vardır. Bu kanatlarını ancak Kadir gecesi açar. Kanatlarını açınca, onlar doğu ve batıyı kaplar. Bu sırada Cebrail (Aleyhisselâm) meleklere:
  - “Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ümmetinin aralarına girin ” diye emreder.
  Melekler de onların aralarına girerler. İbadet eden, namaz kılan ve zikredenlere selam verip, onlarla musafaha ederler. Onların dualarına “Amin” derler. Bu durum sabaha kadar böylece devam eder. Sonra Cebrail (Aleyhisselâm):
  - “Ey dostlar! Artık sabah olmuştur. Hepiniz vazifenize dönünüz” buyurur. Bunun üzerine melekler:
  - ‘Ey Cebrail! Allahü Teala Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ümmetinin ihtiyaçları hususunda ne yaptı?’ diye sorarlar.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Cebrail (Aleyhisselâm):

  - “Allahü Teala onlara rahmet nazarı ile baktı. Onların günahlarını affetti, onları bağışladı. Yalnız onlardan şu dört sınıf bu rahmet ve aftan hariç bırakıldı:
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) devamla:
  - “Onlar dört sınıf insandır ki:
  (1) Devamlı içki içenler,
  (2) Ana-babasına âsi olanlar,
  (3) Akrabalık bağlarını kesenler,
  (4) Bidat ehli olup, Müslümanları ve cemaati terk edenlerdir” -bir rivayette; din kardeşiyle üç günden fazla dargın duran kimselerdir-” buyurdu.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Bir kimsenin Kadir gecesi kalkıp, bir çobanın koyununu sağacak kadar süre ibadet etmesi, Alla/ıü Teala katında o- nun bir sene boyunca oruç tutmasından daha sevimlidir. Beni hak Peygamber olarak gönderen Allah’a yemin olsun ki, Kadir gecesi Kur’âıı'dan bir ayet okumak, Allahü Teala katında, başka zamanlarda Kur ’ân ’ın hepsini hatim etmekten daha güzeldir”
  + Abdullah bin Abbas (Radıyallahü Anhüma)mn şöyle söylediği rivayet edilmiştir: “Kadir gecesi olunca, Allahü Tealâ, Cebrail (Aleyhisselâm)a sayıları 70.000 olan Sidre-i Münteha melekleriyle beraber yeryüzüne inmelerini emreder. Beraberlerinde nurdan sancaklar vardır. Yeryüzüne indiklerinde Cebrail (Aleyhisselâm) kendi sancağını, diğer melekler de kendi sancaklarını şu dört yere dikerler:

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (1) (Rahmet sancağı) Kabe’nin ortasına,
  (2) (Mağfiret sancağı) Resulullah (,Sallallahü Aleyhi ve Sellem)m kabrine,
  (3) (Keramet sancağı) Beytül-Makdis’teki kayanın üzerine,
  (4) (Hamd sancağı) Tûr-i Sina mescidine.
  Sonra Cebrail (Aleyhisselâm) meleklere:
  - “(Etrafa) dağılın!” der.
  Onlar, içinde mümin erkek veya mümin kadın bulunan hiçbir ev, oda, mesken ve gemi bırakmamak üzere hepsine girerler. Ancak şu evler müstesna:
  İçinde köpek veya domuz, şarap (diğer alkollü içkiler buna dahildir), haram yoldan cünüp olmuş bir kimse veya heykel bulunan evlere girmezler.

 6. #6

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Girdikleri evlerde Allahü Teala’yı teşbih, takdis ve tehlilde bulunurlar. (Onların günahlarının bağışlanması için Allah’a yalvarırlar.) Tanyeri ağarmcaya kadar buna devam ederler. Tanyeri ağarınca semaya yükselirler. Dünya semasının me*lekleri onları karşılar ve:
  - “Nereden dönüyorsunuz?” diye sorarlar. Onlar:
  - “Dünyadaydık. Çünkü bu gece, Muhammed {Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in ümmetinin Kadir gecesidir” derler. Dünya semasının melekleri:
  - “Allahü Teala, onlara ne gibi bir muamelede bulundu?” derler. Cebrail (Aleyhisselâm) şöyle der:
  - “Allahü Teala, onların salihlerini bağışladı, zayıflarına şefaatçi kıldı.”

 7. #7

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (Bunu duyan) dünya seması melekleri, bu ümmete rıza ve mağfiretini lütfetmesi sebebiyle Allah’a hamd ederek, yük*sek sesle Rabbü’l-Alemîn’i sena, takdis ve teşbihe başlarlar. Sonra dünya göğü melekleri, onları ikinci göğe uğurlarlar. Böylece gök katları birer birer geçilir. Yedinci kat semaya varıldığında Cebrail (Al ey his selâm): “Ey göklerin sakinleri! (Yerlerinize) dönünüz!” Her göğün meleği, kendi yerlerine dönerler. Sidretü’l-Münteha’da bulunan melekler de Sidre- ye dönerler. (Sidre’nin yeryüzüne inmemiş olan melekleri, gelenlere): “Neredeydiniz?” derler.
  Onlar, dünya göğü meleklerine verdikleri cevabın benzerini verirler. Sidre sakini melekler, teşbih ve takdisle seslerini yükseltirler. (Onların bu yüksek sesle teşbihini önce) Me’va Cenneti duyar.

 8. #8

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Sonra Naim Cenneti, sonra Adn Cenneti, sonra Firdevs Cenneti duyar. Arşu’r-Rahman da işitince, Arş, bu ümmete liitfundan dolayı şükrederek teşbih ve teh- lille âlemlerin Rabbini yüksek sesle senaya başlar. Allahü Teala en iyi bildiği halde sorar: “Ey Arş’ım! Sesini niçin yükselttin?” Arş şöyle der: “Allah’ım! Bana ulaştığına göre, dün gece Ümmeti Muhammed (Sallallahii Aleyhi ve Selle- m)in salihlerini bağışlamışsın, zayıflarına şefaatçi kılmışsın.” Allahü Teala buyumr ki: “Doğru söyledin, ey Arş’ım! Muham*med (Sallallahii Aleyhi ve Sellem) ümmeti için, tarafımda öyle ikramlar vardır ki, onları hiçbir göz görmemiş, hiçbir kulak işitmemiş, hiçbir insanın kalbine doğmamıştır.”

 9. #9

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Ebu Hüreyre (Radıyallahü Anh) şöyle buyurdu: “Kadir ge*cesinde çakıl taşlarından daha çok sayıda melek yeryüzüne iner. Meleklerin inmesi için bütün gök kapılan açılır. Orta*lığı nur kaplar ve muazzam bir tecelli olur. Bu gecede mele- kût âlemi açılır. Fakat insanların durumları bu gece karşı*sında farklılık arz eder. Kimisine göklerin ve yerin mele- kûtu beyan olur. Kimine göklerin perdeleri açılır; orada me*lekleri bazısı kıyamda, bazısı rükûda, bazısı ka’dede, bazısı secdede, bazısı zikirde, bazısı şükretmekte, bazısı teşbih ve bazısı tehlil çekmekte iken aslî şekillerinde müşahede eder*ler. Bazı kişilere cennet açıkça görülür; orada cennetin evle*rini, köşklerini, hurileri, nehirlerini, ağaçlarım, meyvelerini görür ve cennetin tavanı olan Rahman’m arşını müşahede ederler.

 10. #10

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Cennette Peygamberlerin, velilerin, şehitlerin, sıd- dıklann makamlarını seyrederler. Bu melekûta sevdalanır, rahmet deryaları içinde gezinirler. Cehennemi, cehennemlik kâfirlerin en aşağı derecelerini görürler. Kimi, hicabdan kurtulur ve Allahü Teala’nın cemaline nazar kılar ve O’n- dan başka bir şeyi gözü görmez!”
  + Ebu Zer Gıfârî {Radıyallahü Anh) anlatıyor: “Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ile Ramazan orucunu tuttuk. Ramazanın 23. gecesi olduğunda Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bizlere, gecenin üçte biri geçene kadar namaz kıldırdı. Ayın 24. gecesinde yanımıza gelmedi. 25. gecesi olduğunda geldi ve gecenin yansı geçene kadar bize namaz kıldırdı. Biz:

Benzer Konular

 1. Kadir Gecesinin Faziletleri
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 01:09
 2. Kadir Gecesinin Zamanı
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 00:47
 3. Kadir Gecesi Dileklerin Kabulü İçin Kadir Suresi Uygulaması
  Konu Sahibi Ezo Forum Lahuti Faydalı Dualar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Ağustos.2013, 12:06
 4. Hastalık Belirtileri
  Konu Sahibi Elif Forum Lahutii Sağlık Forumu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Mart.2013, 21:14
 5. Gebelik Belirtileri
  Konu Sahibi Elif Forum Kadın Sağlığı ve Gebelik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Ekim.2012, 00:17

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •