Doğru
Doğru
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hz. Adem ve Hz. Havvanın Duası

 1. #1
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart Hz. Adem ve Hz. Havvanın Duası

  Doğru
  TÜRKÇE OKUNUŞU:
  "Kâlâ rabbenâ zalemnâ enfusenâ ve in lem tagfirlenâ ve terhamnâ le nekûnenne minel hâsirîn(hâsirîne).”
  rÜRKÇE MEÂLİ:
  'Rabbimiz! Kendimize yazık ettik. Sen kusurumuzu örtüp bize merhamet etmezsen en büyük kayba uğrayanlardan oluruz.”

  Said ibn Ebu Arûbe’nin Katâde’den, onun Hasan’dan, onun da Übeyy ibn Kâ’b (r.a.) dan rivayetine göre; o, şöyle demiştir: Hz. Adem, hurma ağacı gibi uzun boylu bir adamdı. Başında saç yoktu. İşlemiş olduğu hatâ vuku bulunca; o sırada ayıp yeri kendisine göründü. (Daha önce) onu hiç görmüyordu. Cennette kaçarak gitmeye başladı da cennetin ağaçlarından birisi başına takıldı. Ona:Beni bırak, dedi. Ağaç: Muhakkak ben seni bırakacak değilim, diye cevab verdi. Rabb] ona seslenip; ey Âdem, Benden mi kaçıyorsun/ buyurdu. Hz. Âdem: Rabbım, muhakkak ki ben Senden utandım, dedi. Bu hadîsi, îbn Cerîî ve İbn Merdûyeh muhtelif kanallardan olmak üzere Übeyy İbn Kâ’b’-dan, o da Hz. Peygamber (s.a.) den rivayet etmiştir. Ancak mevkuf olarak rivayetinin isnadı daha s.ı hihtir.
  Abdürrezzâk der ki; Bize Süfyân ibn Llyeyne ve İbn el-Mübârek’ in... îbn Abbâs’tan rivayetlerine göre o, şöyle demiştir: Allah Teâla nın Âdem ve eşine yasaklamış olduğu ağaç, buğday başağıdır. On dan yediklerinde ayıp yerleri kendilerine göründü. İkisi de kendi lerine görünen ayıp yerlerini, cennet ağaçlarının yapraklarından incir yaprağı ile Örtmeye başladılar. Birbirlerine yapışmışlardı. Adem (a.s.) cennetten kaçmaya başladı. Cennet ağaçlarından birisi başına takıldı. Rabbı ona: Ey Âdem, Benden mi kaçıyorsun? diye nida buyurdu. Hz. Âdem: Hayır, fakat ben Senden utandım, ey Rabbım, dedi. Allah Teâlâ: Cennette sana verip mübâh kıldık larım, sana haram kıldığımın yerine yetmedi mi? buyurdu. Âdem: Evet, ey Rabbım, fakat Senin izzetine yemîn ederim ki, kimsenin Senin adına yalan yere yemîn edeceğini saymamıştım, dedi. İşte bu, Allah Teâtâ’nın: “Ve doğrusu; ben size öğüt verenlerdenim, diye ikisine yemîn etti.” âyetinin anlamıdır. Allah Teâlâ : “İzzetim adına, muhakkak seni yeryüzüne indireceğim, sonra sen geçimi ni ancak zorlukla elde edebileceksin.” buyurdu. Ve o cennetten indirildi. İkisi cennette iken bolca (bolluk içinde) yiyorlardı. Hal buki yiyeceği ve içeceği bol olmayan yeryüzüne indirildi. Kendisi ne demircilik san’atı öğretildi ve (toprağı) sürmekle emrolundu. Toprağı sürdü, ekti, suladı. Nihayet ekini olgunlaşınca biçti, sonu ezdi (harman etti), sonra savurdu, sonra öğüttü, sonra hamur ve ekmekyapıpyedi. Ondan ancak Allah’ın dilediğine (dilediği kad.ı rina) ulaşmıştır. Sevrî’nin İbn Ebu Leylâ kanalıyla, îbn Abbâs’tan rivayetine göre o, “İkisi de kendilerini cennetin yaprağıyla örtmeye başladılar.” âyetine încir yaprağı diye mânâ vermiştir. Bu sözün İbn Abbâs’a varan isnadı sahihtir. Mücâhid de şöyle der: İkisi de kendilerini cennetin yaprağıyla elbise şeklinde örtmeye başladıktı. Vehb İbn Münebbih, “Elbiselerini onlardan (ikisinden) soyarak...” âyeti ile ilgili olarak şöyle demiştir: Âdem ve Havva’nın elbiseleri, ayıp yerleri üzerindeki bir nûr idi. Âdem, Havva’nın ayıp yerini, Havva da onun ayıp yerini görmezdi. Ağaçtan yediklerinde ayıp yerleri kendilerine göründü. Vehb İbn Münebbih’in bu sözünü ibn Cerîr, ona varan sahîh bir isnâdla rivayet etmiştir.
  Abdürrezzâk’m Ma’mer’den, onun Katâde’den rivayetine göre; o, şöyle demiştir: Âdem: Ey Rabbım! Tevbe edip bağışlanma dilesem ne buyurursun? demiş, O da: “O halde seni cennete koyarım.” buyurmuştu. İblîs ise tevbe etmemiş mehil istemişti. İkisinden her birerine istedikleri verilmiştir.
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


 2. #2
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart

  İbn Cerîr der ki: Bize Kâsım’ın İbn Abbas’tan rivayetine göre; o, şöyle demiştir: Âdem ağaçtan yediğinde kendisine: Sana yasakladığım ağaçtan niçin yedin? diye sorulmuş, o da: Havva bana emretti, demişti. Bunun neticesinde ancak zorlukla hâmile kalmasını, zorlukla doğurmasını ceza olarak verdim, buyurmuş ve bu sırada Havva inlemişti. Ona şöyle buyruldu: İnleme; sana ve çocuğu nadir. Dahhâk İbn Müzâhim, “Rabbınuz, kendimize zulmettik.Eğer bizi bağışlamazsan ve bize merhamet etmezsen; muhakkak ki biz, hüsrana uğrayanlardan oluruz.” âyeti hakkında şöyle demiştir: Bunlar, Âdem’in Rabbından aldığı (ilham yoluyla telakki ettiği) kelimelerdir.
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


Benzer Konular

 1. Hz.Adem (A.S.) Duası
  Konu Sahibi wind Forum Peygamberlerin Duaları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Ağustos.2014, 04:00
 2. Hz. Adem (AS) ın Yaradılışı
  Konu Sahibi Demir Forum Lahuti Dini Bilgiler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 07.Şubat.2013, 17:42

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •