Doğru
Doğru
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HZ. İBRAHİM (A.S)'IN YAPTIĞI İKİ DUA

 1. #1
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  17

  Standart HZ. İBRAHİM (A.S)'IN YAPTIĞI İKİ DUA

  Doğru
  TÜRKÇE OKUNUŞU:
  “Rabbenagfirlî ve li vâlideyye ve lil mu’minîne yevme yekûmul hisâb.”
  TÜRKÇE MEÂLİ:
  “Rabbimiz! Beni, annemi, babamı ve bütün mü’minleri kıyamet günü affeyle.”

  Bu duanın ışığında bir kez daha Kâbe’nin komşuları durumunda olan Kureyşliler’in farklı bir tutum sergiledikleri ortaya çıkıyor. İşte İbrahim namaz kılmak için Allah’ın yardımını istiyor, bunda başarılı olması için Allah’a dua ediyor. Onlar ise, bundan kaçınıyor, yüz çeviriyorlar. Kendilerine Hz. İbrahim’in hem kendisine, hem de kendisinden sonra çocuklarına yardım etmesi için yaptığı duayı hatırlatan peygamberi yalanlıyorlar.
  Hz. İbrahim, insanı ürperten yakarışlarla dolu duasını bir istekle bitiriyor. İnsana amelinden başka hiçbir şeyin fayda vermediği hesaplaşma gününde kendisini, anne-babasını ve tüm mü’minleri bağışlamasını istiyor. Kusurlarını affetmesini diliyor:
  “Ey Rabbimiz, hesaba durulacağı günde beni, ana-babamı ve tüm mü’minleri affeyle.”
  Ve bu uzun sahne de son buluyor. İnsanı ürperten yakarışlarla dolu dua sahnesi... Sayısız nimetler ve onlara karşılık şükretme sahnesi... Yankılanan, dalgalanan müzikal bir ahenkle son bulu
  yor. Çevreye sürekli ve latif bir gölge yaydıktan sonra son buluyor. Hu ortamda gönüller Allah’a doğru kanat çırpıyor. O’nun sayısız nimetlerini anıyorlar. Burada peygamberlerin babası Hz. İbrahim, Allah’ın nimetlerini anan ve onlara karşılık Allah’a şükreden salih bir kul tipini canlandırıyor. Bu duadan önce kendilerine hitap edilen Allah’ın kulları da böyle olmalıdırlar.
  Burada Hz. İbrahim’in huşu ve yakarmalarla dolu duasının her bölümünde “Rabbimiz” ya da “Rabbim” sözcüğünü tekrarlayışına değinmeden geçemeyeceğiz. Çünkü onun sözleri ile yüce Allah’ın hem kendisinin, hem de kendisinden sonra çocuklarının Rabbi olduğunu ifade etmesi özel bir anlam taşımaktadır... Hz. İbrahim, yüce Allah’ı ilahtık sıfatı ile değil de Rabblık sıfatı ile anıyor. Çünkü Allah’ın ilahlığı, cahiliye toplumlarında -özellikle Arap cahiliyesin- de pek fazla tartışma konusu edilmezdi. Sürekli tartışma konusu olan Rabblik meselesidir. Dünya hayatında kime itaat edileceği, kime boyun eğileceği, yani kime kulluk edileceği meselesidir. Bu mesele insan hayatında büyük etkisi olan pratik ve reel bir meseledir.
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


 2. #2
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  17

  Standart

  Bu aynı zamanda realite dünyasında İslâm ile cahiliye, tevhid ile şirk arasında bir yol ayrımıdır. Buna göre insanlar ya Allah’a boyun eğecekler, o zaman Rabbleri Allah olacaktır, ya da başkasına boyun eğecekler, o zaman da Rabbleri başkası olacaktır. Tevhid ile şirk, İslâm ile cahiliye arasında pratik hayattaki yolların ayrılış noktası burasıdır. İşte Kur’an Arap müşriklerine ataları İbrahim’in Rabblık meselesi ağırlıklı duasını sunarken, bu duanın anlamı ile açıkça çeliştiklerine, ona muhalefet ettiklerine dikkatlerini çekiyordu.
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


Benzer Konular

 1. PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED (SAV.)'IN YAPTIĞI ÜÇ DUA
  Konu Sahibi wind Forum Peygamberlerin Duaları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Ekim.2014, 19:58
 2. HZ. MUSA (AS.)'IN YAPTIĞI BEŞ DUA
  Konu Sahibi wind Forum Peygamberlerin Duaları
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 30.Eylül.2014, 00:38
 3. HZ. İBRAHİM (A.S.) VE HZ İSMAİL (A.S.)'IN DUASI
  Konu Sahibi wind Forum Peygamberlerin Duaları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Eylül.2014, 20:01

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •