Doğru
Doğru
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: PEYGAMBERİMİZİN DUALARINDAN ÖRNEKLER

 1. #1
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart PEYGAMBERİMİZİN DUALARINDAN ÖRNEKLER

  Doğru
  TÜRKÇE OKUNUŞU:
  “Allahümmec al fi kalbi nuren ve fi basari nuren ve fi semi’ nuren vefi lisani nuren ve an yemini nuren ve an yesari nuren allahümmec al min fevkı nuren ve min tehti nuren vec al emami nuren vemin halfi nuren allahümme vezım li nuren.”
  TÜRKÇE MEÂLİ:
  “Allahım! Kalbimi nurlandır, gözümü nurlandır, kulağımı nurlandır, sağımı nurlandır, solumu nurlandır, üstümü nurlandır, altımı nurlandır, önümü nurlandır, arkamı nurlandır ve beni nûr eyle (bir başka rivayette) benim damarlarımı nurlandır, etimi nurlan- dır, kanımı nurlandır, saçımı nurlandır, yüzümü nurlandır.”

  TÜRKÇE OKUNUŞU:
  “La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, lehul mülkü velehul hamdü ve huve ala külli şeyin kadir, Allahümme la mania lime a’tayt vela mu’tiye lime mene’te vela yenfau zelceddi minkel ceddu.”
  TÜRKÇE MEÂLİ:
  “Başka bir ilah yok, ancak Allah var. O’nun ortağı yoktur. Mülk O'nundur, hamd de O'nundur. O her şeye kadirdir. Allahım! Senin verdiğine engel olacak da yoktur, vermediğini verecek de yoktur Ve servet sahibi olanlara servetleri sana karşı bir menfaat vermez. Yani servetine güvenerek sana asî olanları o servetleri kurtaramaz.”

  Enes bin Malik (r.a.)in rivayetine göre: Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in çok kere duası:

  TÜRKÇE OKUNUŞU:
  “Allahümme Rabbena Atina fid dünya haseneten ve fil ahirdi haseneten ve kına azaben nar.”
  TÜRKÇE MEÂLİ:
  “Ey Rabbimiz, bize dünyada da iyilik, güzellik ver, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru.”
  Allahım! Sapıklığa düşmekten veya düşürülmekten, ayağımın kaymasından veya kaydırılmasından, zulmetmekten veya zulme uğramaktan, cehalete düşmekten veya cahil bırakılmaktan sana sığınırım.
  Allahım! Doğu ve batının arasını uzaklaştırdığın gibi beni de günahlarımdan uzaklaştır. Allahım! Beyaz elbisenin kirden temizlendiği gibi, beni de günahlarımdan temizle. Allahım! Beni günahlarımdan kar, su ve dolu ile temizle.
  Rabbimiz olan Allahım! Sana hamdederek seni tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Allahım! Beni bağışla
  Allahım! Günahlarımın hepsini, küçüğünü ve büyüğünü, ilkini ve sonunu, gizlisini ve aşikârını bağışla.
  Allahım! Gazabından rızana, cezalandırmandan affına, senden yine sana sığınırım. Sana olan övgüleri sayamam. Sen, kendini övdüğün gibisin.
  Allahım! Beni bağışta ve bana merhamet et. Beni doğru yola İlet ve bana ihsan eyle, bana afiyet ve Rızık ver. Ve beni yücelt.
  Allahım! Kabir azabından sana sığınırım. Mesih Deccal’ın fitnesinden sana sığınırım. Hayat ve ölüm fitnesinden sana sığınırım. Allahım! Günahtan ve borçtan sana sığınırım.
  Allahım! Yaptığım ve yapacağım, gizli ve aşikar işlediğim, israf ettiğim ve benden daha iyi bildiğin günahlarımı bağışla. Sen Mukaddim (Öne alan) ve Muahhirsin (geciktirensin). Senden başka İlah yoktur.
  Allahım Seni zikretmek, sana şükretmek ve sana güzelce ibadet etmek için bana yardım et.
  Allahım! Cimrilikten, korkaklıktan, çok yaşlanarak (elden ayaktan düşmekten) sana sığınırım, dünya fitnesi ve kabir azabından sana sığınırım.
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


 2. #2
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart

  TÜRKÇE MEÂLİ:
  “Allahım! Gayb ilminle ve yaratma kudretinle hayatın benim için hayırlı olduğunu bildiğin müddetçe beni yaşat. Ölümümün benim için daha hayırlı olduğunu bildiğinde de beni vefat ettir. Allahım! Gizli ve aşikar, senden hakkıyla korkmayı dilerim. Senden rıza ve öfke Anında hak sözü (söylemeyi) dilerim. Zenginlik ve fa kirlikte senden itidalli olmayı dilerim. Bitmeyen bir nimet ve sonu gelmeyen bir göz aydınlığı dilerim. Senden, kaza sonrası rıza göstermeyi ve ölümden sonra kolay bir hayatı dilerim. Yüzüne bakmanın lezzetini, zarar verici bir hastalık ve saptırıcı bir fitneye uğramaksızın sana kavuşmanın özlemini dilerim. Allahım! Bizi iman zineti ile süsle ve bizi hidayete ermiş, doğru yolun rehberleri kıl.”

  Allahım! Senden, faydalı bir ilim, temiz bir Rızık ve makbul bir amel dilerim. Yüzümü, hakka yönelerek, gökleri ve yeri yaratana çevirdim. Ben, O’na ortak koşanlardan değilim. Namazım ve diğer ibadetlerim, hayatım ve ölümüm alemlerin Rabbi Allah için dir. O’nun ortağı yoktur. Ben bununla emrolundum ve ben Müslümanlardanım. Allahım melik sensin, senden başka ilah yoktur Sen benim Rabbimsin ve ben de senin kulunum. Nefsime zulmeltim. Günahımı itiraf ettim. Tüm günahlarımı bağışla. Şüphesiz, günahları ancak sen bağışlarsın. Beni ahlakın en güzeline erdir Onun en güzeline ancak sen erdirirsin. Ahlakın kötüsünden de beni uzaklaştır. Zira kötüsünden ancak sen uzaklaştırırsın.
  Buyur, Allahım buyur! Hayrın tümü iki elindedir. Şer, sana nispet edilmez. Ben sana sığınır ve sana dönerim. Sen mübarek ve yücesin. Senden mağfiret diler ve sana tevbe ederim.Allahım

  Hamd sanadır. Sen, göklerin, yerin ve onlarda bulunanların Rabbisin. Sen Hakk'sın. Va'din de haktır. Sözün de hak ve sana dönüş haktır. Cennet ve cehennem hak, Peygamberlerin de haktır. Muhammed (s.a.v.) hak ve kıyamet haktır. Allahım! Sana teslim oldum; sana tevekkül ettim, sana iman ettim ve tevbe edip sana döndüm. Senin düşmanını düşman edindim. Ve senin hükmüne başvurdum. Gizli ve aşikar, yaptığım ve yapacağım amellerimi bağıışla. Öne geçiren ve geri bırakan sensin. Senden başka ilah yoktur. Sen benim ilahımsın.
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


 3. #3
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart

  Abdullah bin Abbas -radıyallahu anhüma-dan rivâyete göre Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem'e bazı kimseler gelip:
  -insanlar; yâni Ebû Süfyân ve arkadaşları sizinle muharebe etmek için adam ve silâh toplamışlar, hazırlık yapmışlar. Onlara mukabele edecek derecede kudretiniz yoktur. Onlardan sakınınız diye korkutmak istediklerinde, bu söz mü'minlerin yakîn îmânlarını ve cesaretlerini artırıp, Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz de:


  TÜRKÇE OKUNUŞU:
  “Hasbunellahu ve ni'me'l-vekîl.”
  TÜRKÇE MEÂLİ:
  “Allah bize kâfidir, o ne güzel vekîldir!”buyurdu. Mü'minler de böyle söylediler."( Buhârî.)
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


Benzer Konular

 1. PEYGAMBERİMİZİN 201 MÜBAREK İSM-İ ŞERİFLERİ
  Konu Sahibi wind Forum Hz Muhammedin Hayatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 04.Ocak.2014, 14:28

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •