Doğru
Doğru
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Oruç Adabı

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Oruç Adabı

  Doğru
  ♦ Orucun Âdâbı (Saygı Kuralları) Nelerdir?
  Orucun belli başlı saygı kuralları şunlardır:
  1 - Sahura kalkmak.
  Resûl-i Ekrem Efendimiz bir hadîs-i şeriflerinde: “Sahur yemeğini yeyiniz. Zira sahur yemeğinde bereket vardır” buyurmuştur.
  Diğer bir hadîs-i şerifte ise şöyle buyurulmaktadır:
  “Bizim orucumuzla kitap ehli diğer din mensuplarının orucu arasındaki ayırıcı fark, sahur yemeği yemektir.”
  Sahur yemeği oruç için insana kuvvet verir. Böylece oruç tutmak daha kolay hâle gelir.
  2 - Sahuru geç yemek, iftarı ise acele yapmak, yani, güneş batar batmaz hemen orucu açmak.
  Hadîs-i şerîf’te, “İnsanlar iftar etmeyi acele yaptıkları ve sahuru da geciktirdikleri müddetçe daima hayır ile yaşarlar” buyurulmuştur. Bir hadîs-i kudsîde de, “Kullarımın en sevimlisi, iftar yapmakta son derece acele davranandır” bu- yurulmaktadır.
  ♦ Resûlüllah Efendimiz iftar etmedikçe akşam namazını kılmazlardı. Önce bir-iki hurma tanesi yiyerek veya bir yudum su içerek iftar ederler, sonra namaz kılarlar, asıl yemeği de namazı kıldıktan sonra yerlerdi.
  ♦ Namazdan önce, iftarı açmak için yenilen lokma veya içilen suyun, mideyi uyarıcı ve asıl yemeğe hazırlayıcı bir rolü olduğu da söylenir.
  ♦ Sahurun ne zamana kadar geciktirilebileceği hakkında Zeyd bin Sâbit’ten gelen şu rivâyet, bize bir ölçü vermektedir:
  “Biz Resûlüllah ile beraber sahur yemeği yedik. Sonra sabah namazına kalktık. (Enes sordu):
  - Sahur ile sabah namazı arasında ne kadar zaman vardı?
  - 50 âyet okuyacak kadar.”
  Bu süre, ortalama bir okuyuşla 5-10 dakika eder. Bir abdest alacak kadar zamandır. Bâzıları el-Hâkka, diğer bazıları da Mürselât sûresini misâl verirler. Hâkka sûresi 52, Mürselât sûresi ise 50 âyettir.
  3 - iftarı açarken şu duâyı yapmalıdır:
  “Allahümme leke sümtü ve bike âmentü ve aleyke te- vekkeltü ve alâ rizkıke eftartü...”
  Meâli: “Ey Allahım, Senin için oruç tuttum. Ve Sana îman ettim. Ve Sana dayanıp güvendim, tevekkül ettim. Ve verdiğin rızıkla da (şu anda) orucumu açtım.”
  4 - iftarı hurma gibi tatlı bir yiyecekle, yoksa su ile açmak.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  5 - Orucun mühim bir âdabı da, mide gibi, bütün duygulara da bir nevi oruç tutturmaktır. İnsanda mideden başka, göz, kulak, kalb, hayâl, fikir gibi pek çok duygu ve cihazlar vardır. İnsan oruçlu iken, bütün bu duygularını boş işlerle oyalanmaktan ve haramlardan çekerek, herbirini kendine özel kulluk vazifesine sevk etmelidir.
  Meselâ, dilini yalandan, gıybetten, kaba ve çirkin sözlerden uzak tutmak ve onu Kur’an tilâveti, zikir, teşbih, salâvat ve istiğfar gibi hayırlı sözlerle meşgul etmek.
  Gözünü haramlara bakmaktan ve kulağını fena şeyleri işitmekten engelleyip gözünü ibrete ve kulağını hak söz ve Kur’an dinlemeye yöneltmek.
  İşte bunlar gibi diğer duygu ve cihazlara da bir nevi oruç tutturmak mümkündür. Oruçtan beklenen kemal ve fazilet de ancak bu şekilde gerçekleşir.
  Resûlüllah Efendimiz bir hadîs-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur:
  “Kim ki yalan söylemeyi ve yalanla amel etmeyi bırakmazsa, Cenâb-ı Hak o kimsenin yeme ve içmeyi terk etmesine hiç kıymet vermez, iltifat etmez.”
  Diğer bir hadîs-i şerifte ise şöyle buyrulur:
  “Beş şey orucu bozar (yani sevabını ve faziletini giderir): Yalan konuşmak, gıybet etmek, kovuculuk (arada lâf götürüp getirme), yalan yere yemîn etmek ve harama şehvetle bakmak.”

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  6 - İftar ve sahurda aşırı derecede yememek, mideyi tıka- basa doldurmamak da orucun edeblerindendir. Çünkü oruçtan bir maksad da, beden ve ruhumuza dinlenme, rahatlama, vücut fabrikamıza baştan sona yıllık bir temizlik ve bakım fırsatı vermektir. Akşama kadar yemeyip de ezanı duyar duymaz bütün hız ve hışmıyla sofraya kapanmak, sofrada tıka-basa yemek, edebe aykırıdır. Hattâ beden sağlığı açısından da zararlıdır. Çünkü sindirim organlarımız, bu hücum ve baskın karşısında son derece zorlanır, sıkıntıya düşer.
  Şu halde sahurda ve iftarda mal kaçırır gibi sofradakileri mideye doldurmaya çalışmamalıdır. Az ve öz yiyerek, oruçlu olmanın hikmet ve gayesine uygun hareket etmelidir.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  7 - Oruç ayı olan mübarek Ramazan ayında, bütün mü’minler, daha çok ibâdet etmeli, verdiği sonsuz nimetler sebebiyle gönülden Allah’a şükretmeli, daha çok iyilik ve yardımlarda bulunmalıdır. Bu ayda Kur’an okumanın, Kur’an dinlemenin sevabı çoktur. Binaenaleyh, Kur’an okumasını bilenler bol bol Kur’an okumalı, hiç olmazsa Ramazan boyunca bir hatim indirmeye çalışmalı; bilmeyenler ise, camilere gidip güzel sesli hafızların ağzından Allah’ın âyetlerini dinlemelidirler.
  Ramazan-ı şerif gibi mübarek bir aya, lâyık olduğu hürmet ve saygı ancak bu şekilde gösterilir.7 - Oruç ayı olan mübarek Ramazan ayında, bütün mü’minler, daha çok ibâdet etmeli, verdiği sonsuz nimetler sebebiyle gönülden Allah’a şükretmeli, daha çok iyilik ve yardımlarda bulunmalıdır. Bu ayda Kur’an okumanın, Kur’an dinlemenin sevabı çoktur. Binaenaleyh, Kur’an okumasını bilenler bol bol Kur’an okumalı, hiç olmazsa Ramazan boyunca bir hatim indirmeye çalışmalı; bilmeyenler ise, camilere gidip güzel sesli hafızların ağzından Allah’ın âyetlerini dinlemelidirler.
  Ramazan-ı şerif gibi mübarek bir aya, lâyık olduğu hürmet ve saygı ancak bu şekilde gösterilir.

Benzer Konular

 1. Ezan Adabı
  Konu Sahibi kısmet Forum Ezan-Kamet
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Nisan.2015, 23:06
 2. Hatim Adabı
  Konu Sahibi kısmet Forum Kur'an Hakkında
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Ağustos.2014, 03:06
 3. Namaz Adabı
  Konu Sahibi kısmet Forum Namaz Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Ağustos.2014, 01:08
 4. Dua Adabı
  Konu Sahibi Fırtına Forum Dualar Hakkında Konular
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 31.Ocak.2013, 16:26
 5. Dua Etmenin Adabı
  Konu Sahibi Fırtına Forum Dualar Hakkında Konular
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Kasım.2012, 19:54

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •