Doğru
Doğru
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Oruçluya Sünnet Ve Müstehab Olan Şeyler

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Oruçluya Sünnet Ve Müstehab Olan Şeyler

  Doğru
  Oruçluya Sünnet Ve Müstehab Olan Şeyler:(1) Oruçlu kimsen in, yakınlarına ve fakirlere fazlaca yardımda bulunması müstehaptır.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Ramazan ayında daha fazla Kur’ân okurlar, onun üzerinde tefekkür ederlerdi. Ramazan ayı boyunca o zamana kadar kendisine nazil olan Kur’ân ayetlerini Ramazan ayında okur, aynı zamanda daha fazla cömertlik ederlerdi.
  Abdullah ibni Abbas (Radıyallahü Anhüma)dm rivayet edilmiştir, şöyle denilmiştir: “Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Allah’ın kullarına hayır yapmak bakımından insanların en cömerdi idi. Ve de en çok Cebrail (Aleyhisselam) kendisine geldiği sırada cömert olurdu.”
  Cömertlikle alakalı hadisi şerifte buyruldu ki:
  Abdullah ibni Abbas (Radıyallahü Anhüma)mn anlattığına göre kendisine bir dilenci gelmiş o da dilenciye sormuştur:
  - “Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in O’nun elçisi olduğuna şahadet ediyor musun?”
  Dilenci olan kişi:
  - ‘Evet!’ deyince tekrar sormuştur:
  - “Oruç tutuyor musun?”
  O kişi tekrar:
  - ‘Evet!’ demiştir. Bunun üzerine Abdullah ibni Abbas {Radıyallahü Anhüma):
  - “Sen istedin, isteyenin hakkı vardır. Bizim de isteyene vermek, üzerimize vazifedir” der ve ona bir elbise verir. Sonra ilaveten der ki:
  - “Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) işittim şöyle buyurmuştu: “Bir Müslüman ’a elbise giydiren her Müslüman (taki o giydirdiğinden bir parça onun üzerinde bulundukça) mutlaka Allah’ın hıfzı altındadır
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki:
  “Güzel ahlak ve cömertlikle İslam’a ihsanda bulunun! Cömertlik bir ağaç gibidir. Kökü cennete, dalları ise dünyaya sarkmıştır. Her kim, o ağacın altında yaşar ve cömertçe davranırsa, ergeç o ağacın dallarından birine tutunur ve ağacın kökünün bulunduğu cennete yükselir.”
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Cömert, Allah’a, cennete ve insanlara yakın, cehenneme uzaktır. Cimri ise, Allah ’a, cennete ve insanlara uzak, cehenneme yakındır.”

  (2) Oruçlunun mümkün olduğu kadar gece ve gündüz Kur ’ân okumak, zikir yapmak, Peygamberimize Salât ve Selâm getirmek ve ilimle uğraşmak suretiyle meşgul olması miistehaptır.
  Abdullah ibni Abbas (Radıyallahü Anhüma)dan rivayet edilmiştir, şöyle demiştir: “Cebrail (Aleyhisselâm) Ramazan’m sonuna kadar her gece kendisine gelir ve Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e Kur’ân dersi verirdi (yani önce Cebrail (Aleyhisselâm) okur, Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) okur, Cebrail (Aleyhisselâm)e dinletirdi.) Cebrail (Aleyhisselâm) ile mülakat ettikleri zamanlarda hayır yapmakta esen rüzgârdan daha cömert olurdu.”

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (3) Oruçlu için İtikâf da sünnettir.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu İd: “İtikâf, günahları hapseder (sahibini bütün kötülüklerden ve günahlardan korur) ve bütün iyilikleri işleyen gibi itikâfa girene sevaplar yazılır.”
  Hazreti Ali’nin oğlu Hazreti Hüseyin (Radıyallahü Anhüma), Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)m şöyle buyurduğunu nakleder: “Ramazan ’da on gün itikâf etmek iki hac ve iki umre sevabına denktir. ” buyurmuştur.
  Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Bir kişinin (mümin) kardeşine sevgi ile bakması, benim şu mescidimde bir sene itikâf etmesinden hayırlıdır
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim bir kardeşinin ihtiyacı için yürürse, o, kendisi için 10 sene itikâf etmesinden hayırlıdır. Her kim Allah rızası için bir gün itikâf ederse, Allahü Teala onunla cehennem arasına iiç hendek koyar ki, her bir hendek doğu ile batı arasından daha uzaktır."

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (4) Ramazan orucunu tutmaya engel olacak derecede bedene takatsizlik verici işlerde bulunmak caiz değildir. Öğleye kadar çalışıp sonra dinlenmelidir. Mümkünse bazı işleri, ücret karşılığında başkasına gördiirmelidir. Denildi ki, kesin bir zaruret bulunmadıkça, insanın kendisini pek ağır işlerle yorarak oruç tutamaz hale getirmesi caiz görülemez.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (5) Nafile oruç tutanın yanında yemek yemek, mekruh olmayıp bilakis oruçlunun sevabının artmasına sebep olan sünnettir.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Bilal Habeşî (Ra- dıyallahü Anh) yemeğe çağırdığında, o:
  - “Ben oruçluyum” deyince, Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki:
  - “Oruçlunun yanında yemek yenildiği zanıan, yiyenler bitirinceye kadar melekler oruçluya dua ederler. Biz rızklarımızı yerken (oruçlu olan Hazreti) Bilal’in bol rızkı cennettedir.
  Ey Bilal! Biliyor musun? Oruçlunun yanında yenildiği müddetçe kemikleri teşbih eder ve melekler kendisi için istiğfar eder.”

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (6) Sahura kalkmak sünnettir.

  Bunun vakti, gecenin sonudur. Âlimlerden Ebu’l-Leys’e göre, gecenin son altıda biridir. Sahur yemeği, insana oruç için kuvvet verir. Sahurun geciktirilmesi müstehapsa da, ikinci fecrin doğup doğmadığından şüphe edilecek bir zamana kadar geciktirilmesi mekruhtur.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Sahur yemek berekettir. Sakın onu bırakmayın. Velev ki sizin biriniz bir yudum su içsin. Çünkü Allahü Teala, sahur yiyenlere rahmet, melekleri de dua ederler.” Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Gündüzün kayliile uykusu ile gece kalkıp tehecciit namazı kılmaya, sahur yemeği ile de gündüz orucuna kuvvet kazanın.”3 Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Bizim orucumuz ile ehli kitabın orucunun arasındaki fark, sahur yemeğidir.”
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Üç şeyde bereket vardır: Cemaatte, tiritte ve sahurda.” 3 Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Sahur olarak hurma ne kadar güzeldirYine: “Allah, sahur yiyenlere rahmetini ihsan buyursun.”
  Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Üç kişiye yediklerinden dolayı yedikleri helal olmak şartıyla - inşaallah- hesaba çekilmek söz konusu olmayacaktır: Oruç tutan, sahur yemeği yiyen ve Allah yolunda cihat eden”

 6. #6

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (7) Sahura geciktirmek, iftarı acele etmek.
  İftar acele yapmak, yanı ezan okunup akşam namazına durulmadan önce oruç açmak müstehaptır. Böylece oruç hali, namazda kalbin huzuruna engel olmaz.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Aziz ve Çelil olan Allah buyurdu ki. «Kullarım arasın*da en sevdiğim kişi, iftar etmekte elini daha çabuk tu*tandır (acele edendir).»
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “İn*sanlar iftarda acele ettikleri müddetçe hayır üzere olmak*ta devam ederler
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Üç şey Peygamberlerin sünnetidir: Sahuru geciktirmek, if*tarı acele yapmak, namazda (ayakta iken) sağ eli sol elin üzerine koymak (üzere el bağlamak).”
  İmam Rabbânî (Kuddise Sirruh) buyurdu ki: “İftarda acele et*mek ve sahuru geciktirmek, belki insanın acziyetini, yiyip iç*meye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektir. İbadet etmek de zaten bu demektir.”

 7. #7

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (8) Ziyafetinde iftar açtığı kimselere dua etmesi de sünnettir.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şu şekilde dua eder*di: “ Yanınızda oruçlular iftar etsin, yemeğinizi iyiler yesin ve melekler size salât etsin1
  Resulullah (,Sallallahü Aleyhi ve Sellem) iftaf zamanının sevincinden söz ederken şöyle buyurmuştur: “Müminin kendisiyle neşelendiği iki sevinci vardır. Birisi iftar vak*tindeki oruç bozma sevinci, diğeri Rabbine kavuştuğu zaman ki (orucunun mükâfatı ile) sevincidir

 8. #8

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (9) İftarı hurmayla açmak sünnettir.
  Enes bin Malik (Radıyallahü Anh) şöyle demiştir: “Resu*lullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem, akşam) namazını kıl*madan önce yaş hurmayla iftar ederdi, yaş hurma bulamaz*sa, kuru hurmayla iftar ederdi. O da yoksa birkaç yudum su içerdi.”

 9. #9

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (10) İftar ettirmek de sünnettir.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Kim oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz."
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e soruldu ki:
  - “Ey Allah’ın Resulü! Bizim hepimiz bir oruçluyu iftar ettirecek imkâna sahip değiliz.”
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) sözlerine şöyle devam etti:
  - “Oruçluya bir içim süt, bir içim su ve birkaç hurma vererek iftar ettirene de Allahü Teala bu sevabı verir. Kim bir oruçlunun karnını doyurursa, Allahü Teala onun günahlarım mağfiret eder. Yine onu benim Kevser havuzumdan içirir ve ondan sonra hiç susuzluk çekmez. Oruç tutan kişinin sevabından bir şey eksilmeden, kendisinin kazandığı sevap kadar da iftar ettiren kişiye sevap verilir
  Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Bu ay sabır ayıdır. Sabrın mükâfatı (ise) cennettir. Bu ay bolluk ayıdır. Bu ay, bir müminin rızkının arttığı aydır. Bu ayda bir kimse, bir oruçluya iftar ziyafeti verirse, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden azat olunmasına vesile o- lur. İftar ziyafeti verdiği kimsenin sevabı kadar sevaba ulaşır. Öbürünün sevabında ise hiçbir eksilme olmaz. ”
  Sahabe-i Kiram (Radıyallahü Anhitm) dediler ki:
  - “Ey Allah’ın Resulü! Bizim hepimiz bir oruçluyu iftar ettirecek imkâna sahip değiliz.”
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'.
  - “Allahü Teala bu sevabı bir hurma, bir yudum su, bir tadını süt ile de verir” buyurdu.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki: “Kim Ramazan ’da helal kazancından oruçluya iftar ettirirse, Ramazan gecelerinde melekler ona rahmet duası yaparlar. Kadir gecesinde Cebrail (Aleyhisselâm) onunla nıusafaha eder. Kiminle Cebrail (Aleyhisselâm) nıusafaha ederse, (onun alameti şudur ki) o yufka yürekli ve gözü yaşlı olur.”
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki: “Bir mücahidi, bir hacıyı donatan yahut onıın gıyabında ailesine güzel bir şekilde göz-kulak olan yahut bir oruçluya iftar ettiren kimseye de onların ecirleri gibi ecir verilir, üstelik onların ecirlerinden de hiçbir şey eksiltilmez-”

 10. #10

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (11) Oruçlunun şu şekilde iftar duası yapması sünnettir.2

  [ Allahümme leke sumtü, ve bike âmentü, ve aleyhe tevekkeltü, ve alâ rizkıke eftartü, yâ vâsi ‘al-mağfirati! Iğfir lî ve li- vâlideyye ve lil-mü ’minine yevme yakûmül-hisab.

  “Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, Sana iman ettim, Sana güvendim, Senin rızkınla iftar ettim (orucumu açtım). Ey bağışlaması bol Rabbim! Beni, ana-babamı ve müminleri hesap gününde bağışla.”

  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) oruç açtığı zanıan şöyle buyururdu:
  [el-Hamdü lillahi-llezî e ‘ânenî ve sumtü ve razekanî feftartü) “Allah’a hamd olsun ki, bana yardım etti, oruç tutum ve bana rızık verdi, iftar ettim.”

Benzer Konular

 1. Muayyen hal ve zamanlarda okunmasi sünnet olan sureler
  Konu Sahibi kısmet Forum Kur'an Hakkında
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 09.Ağustos.2014, 16:00
 2. Sünnet Olan Gusüller
  Konu Sahibi kısmet Forum Lahuti Abdest Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Temmuz.2014, 04:12
 3. Farz Ve Müstehab Olan Gusüller
  Konu Sahibi kısmet Forum Lahuti Abdest Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Temmuz.2014, 04:12
 4. Oruçluya Mekruh Olan Ve Olmayan Şeyler
  Konu Sahibi kısmet Forum Ramazan ve Oruç
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 19.Temmuz.2014, 03:51
 5. Sünnet Olan Beden Temizliği
  Konu Sahibi kısmet Forum Temizlik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Temmuz.2014, 15:35

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •