Doğru
Doğru
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ramazan Ayındaki Salih Ameller

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Ramazan Ayındaki Salih Ameller

  Doğru
  (1) Kur’an-ı Kerim Okumak.
  Bu mübarek aym Allah’ın kelamı ile özel bir münasebeti vardır. Bundan dolayı genellikle Allahü Teala’nın bütün kitapları bu ayda inmiştir. Nitekim;
  a. Kur’ân-ı Kerim’in tamamı Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına ve oradan duruma göre azar azar 23 senede dünya semasına Ramazan ayının 27. gecesinde,
  b. İbrahim (Aleyhisselâm)a inen sahıfelerRamazan’m 1. gecesinde,
  c. Tevrat; Ramazan ayının 6. gecesinde,
  d. İncil; Ramazan ayının 13. gecesinde,
  e. Zebur; Ramazan ayının 18. gecesinde indirilmiştir. Bundan anlaşılıyor ki, bu ayın Allah’ın kelamı ile hususi bir münasebeti vardır. Bundan dolayı bu ayda Kur’ân-ı Ke- rim’in çokça okunması rivayet edilmiştir. Büyük zatlar da bununla amel etmişlerdir.
  Cebrail (Aleyhisselâm) Ramazan’m her gecesinde Resulul- lah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ile buluşur, O’nunla karşılıklı Kur’ân dersi yaparlardı ve Kur’ân-ı Kerim’in tamamım Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e dinletirdi veya - bir rivayete göre- dinlerdi.
  Bu iki hadisi şerifi göz önünde tutarak âlimler yaygın olarak yapılan mukabele (karşılıklı Kur’ân okuma)nm müste- hap olduğu görüşüne varmışlardır. Kısaca mümkün olduğu kadar bu ayda Kur’ân okumaya özel bir gayret gösterilmelidir. Kur’ân okumaktan artan vakitleri de boşa geçirmek doğru değildir. Çünkü Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) geride geçen hadisi şerifte bilhassa dört şeye dikkatleri çekmiş ve bu ayda onların çokça yapılmasını emretmiştir:
  (1) Kelime-i Tevhıd, (2) İstiğfar, (3) Cenneti kazanmak için dua etmek, (4) Cehennemden kurtulmak için dua etmek. Ele geçen zamanı bu dört şeye sarf etmeyi saadet bilmektir. İşte böyle yapmak, Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sel- lem)m sözlerinin kıymetini bilmektir. Bir kişi dünyevî işleriyle meşgul iken diliyle Salâvat-ı Şerife veya Kelime-i Tevhid’i söylemesinin ne zorluğu vardır? Böylece ahirette yüzü ak olsun.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (2) Zikir, Sohbet ve İlim Meclisinde Bulunmak.
  Resulullah (Şallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim Ramazanı Şerifte zikir (ilim, sohbet) meclislerinden bir mecliste bulunursa, (oraya giderken atmış olduğu) her adıma karşılık ibadet sevabı verilir."
  Resulullah (Şallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim Ramazanı Şerifte zikir (ilim, sohbet) meclisine giderse, Allah o kimseye, giderken attığı her bir adımın başına bir senelik ibadet sevabı yazar ve o kimse ahirette Benimle birlikte Arş ’in gölgesinde ve Livâul-Hamd sancağının altında olur.”

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (3) Haramlardan Sakınmak.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Benim ümmetim, Ramazan ayında gündüzleri oruçlu, geceleri ibadetle geçirdikleri müddetçe riisva olmazlar” buyurduğunda, bir kimse: ‘Ey Allah’ın Resulü! Onlar ne zaman zararda ve rüsva olurlar?’ diye sordu. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu ki: “Bir kimse Ramazanda, haram olunduğu şeyi yese yahut içki içse yahut zina etse, onun Ramazan ’ı kabul olunmaz. O gibi kişilere Allah, Melekler ve gök ehli lanet eder. O, Ramazanla gelecek Ramazan arasında vefat ederse, Allahü Teala katında o kişi için bir hasene yoktur. O halde siz Ramazan ayında Allahü Teala’dan sakının. Zira gerçekten diğerlerinde katlanmadığı kadar sevaplar onda katlanır. Günahlar da böylecedir.”
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellerri) buyurdu ki: “Her kim Ramazan ayında canını dinini korursa, Allahii Teala onu hur-i îıı ile evlendirir ve kendisine cennet köşklerinden bir köşk verir. Ama her kim Ramazan ayında bir kötülük işler yahut bir mümine iftira atar veya sarhoş edici bir şeyler içerse, Allahii Teala bir senelik amelini boşa çıkarır. Ramazaıı-ı şerif ayından sakının; çünkü o, Allah’ın ayıdır. O, size kendilerinde doyasıya yiyeceğiniz ve suya kanacağınız onbir ay vermiştir. Ramazan ise, Allah’ın ayıdır. O halde o ayda kendisiniz muhafaza ediniz Rivayet edildi ki: “Melek, orucu Allahü Teala’ya yükselttiğinde, Allahü Teala:
  - “Kulum sana ikram ve tazimde bulundu mu?” diye sorar. Oruç da:
  - ‘Evet ya Rabbi! Beni kendince en değerli olan yere yerleştirdi, namaz ve teravih sofrasına koydu, bana hizmete koyuldu, gözlerini haramdan, kulağım da boş şeylerden korudu’ diye cevap verir.
  Bunun üzerine Allahü Teala:
  - “İşte bugün Ben de onu o güçlü padişah (olan Zatım)ın nezdinde dosdoğru bir makama yerleştireceğim” buyurur.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (4) Cemaate Devam Etmek.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Alla*hü Teala, Ramazanı Şerifte cemaate devam edenlere, her bir rekâtı için nurdan bir şehir verir. ”

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (5) Müminin Sıkıntısını Gidermek.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Ra*mazanı Şerifte bir müminin ihtiyacım giderirse, Allahü Teala da onun milyonlarca ihtiyacını giderir

 6. #6

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (6) Umre Yapmak.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Şüphesiz Ramazanda bir umre, Benimle birlikte bir hacca denktir

 7. #7

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (7) Zekât Vermek.
  İmam Gazalî (Rahimehullah) buyurur ki: “Zekat vermekle mükellef kimse, geciktirmenin afet ve günahı, acele etmedeki emre uymanın ve fakiri sevindirmenin ehemmiyetini düşünerek bir an evvel bu borcunu ödemelidir. İçinde iyiliğe teşvik duyduğu zaman sevinmeli ve bunun melekî ilham ile olduğunu bilmelidir. Müminin kalbi, Allahü Teala’nm kudret elindedir, dilediği tarafa çevirir. Şeytan daima fenalığı emreder. Fakirlik ile korkutur ve vesvese verir. Bunun için ilk fırsatı ganimet bilmeli ve hemen zekâtını ödemelidir. Bu hususta da ecir ve mükâfatının çoğalması için şerefli vakitleri ve sene başı olan Muharrem veya Ramazanı Şerif ayı gibi hürmet edilen ayları seçmelidir.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem), insanların en cömerdi olmakla beraber, özellikle Ramazan ayında gelip geçen yel gibi bir şey bırakmaz, eline geçeni hemen infak ederdi.”

 8. #8

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (8) Sadaka Vermek.
  Resulullah (Sallallahil Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim aile sahibi bir fakire sadaka verirse, Allahü Teala ona binlerce iyilik sevabı verir. Milyonlarca günahım affeder ve onun milyonlarca derecesini yükseltir.” + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e; “Hangi sadaka daha üstündür?” diye sorulunca: Ramazan ’daki sadaka” buyurdu. Zira Ramazan’da amellerin sevapları katlanır. Ramazan’da yemek yedirmek gibi güzel âdetler de vardır. Resulullah (,Sallallahil Aleyhi ve Sellem) çok cömert idi. Ramazan ayında daha da cömert olurlardı.
  + Abdullah ibni Abbas (Radıyallahii Anhüma) şöyle de*miştir: Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) hayırda in*sanların en cömerdi idi. En cömert olduğu zaman da, Rama*zan ayında, Cibril’in kendisini çokça ziyaret ettiği zaman*lardı. Cebrail (Aleyhisselâm) Ramazan’ın her gecesinde Kur’ân’ı O’na arz ederdi. Cibril’in Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ile buluştuğu zamanlar ise, Resulullah (,Sallallahü Aleyhi ve Sellem) hayırda eserken engele uğra*mayan rüzgârdan daha cömert olurdu.
  Allahü Teala’mn kendisine verdiği malları biriktirmez, bir köşede tutmazdı. Bir kimse, kendisinden bir şey istediğinde az veya çok mutlaka verirdi. O’nun sadaka verişi, fakirlikten korkmazcasma bir verişti. Sadaka vermek, kendisi için en büyük hazdı. O’nun vermekten duyduğu sevinç, ihtiyacı olup da, O’ndan alanın duyduğu sevinçten kat kat daha fazlaydı. Bir ihtiyaç sahibi, O’na derdinden söz açtığı zaman çok duygulanır, onu kendisine tercih eder, bazen yemeğini bazen de üzerindeki elbisesini verirdi.

 9. #9

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Denildi ki: Küçük bir çocuk Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Selleın)in huzuruna geldi. Annesinin bir gömlek istedi*ğini arzetti. O sırada Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Selle- m)in sırtındakinden başka gömleği yoktu. Çocuğa başka bir zaman gelmesini söyledi. Çocuk gitti. Tekrar gelip, anne*sinin Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Selleın)in sırtındaki gömleği istediğini söyledi. Bunun üzerine Resulullah (Sal*lallahü Aleyhi ve Selleın), Hücre-i Saadet’e girdi, sırtındaki gömleği çıkarıp çocuğa uzattı.
  O esnada Hazreti Bilal (Radıyallahü Anh) da, namaz vakti girmiş olduğundan Ezan-ı Muhammedi’yi okumaya başla*dı. Fakat Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Selleın) sırtına alacak bir şey bulamadığı için cemaate çıkamadı. Ashabı Kiram’dan bazıları, merak edip Hücre-ı Saadet’e girdiler; Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)i gömleksiz olarak buldular. Bu hal. onları derin derin düşündürdü.
  Allahü Teala buyuruyor ki: “Size rızık olarak verdiğimiz şeylerden infak edin!”
  “(Ey Resulüm!) Altın ve gümüşü biriktirerek saklayıp onları Allah yolunda harcamayan kimseleri acıklı bir azap ile müjdele!..”
  Zekât ve infak, Allah için bir ibadet olduğundan dolayı, verilen*lerin doğrudan doğruya Allahü Teala’ya verildiğini bilmelidir. Hadisi şerifte buyruldu ki: “Sadakalar, önce Allah’ın lütuf eline, oradan da muhtacın eline geçer.”

 10. #10

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Beşinci Halife unvanını alan Ömer bin Abdilaziz (Radıyal- lahii Anhüma) şöyle buyurdu: “Namaz, seni yolun ortasına kadar götürür. Oruç, Padişah’m kapısını açar. Sadaka da, Padişah’m huzuruna sokar.”
  Ubeyd bin Umeyr (Radıyallahü Anhüma) rivayet edildi ki: “İnsanlar son derece aç, susuz ve çıplak olarak haşrolunur- lar. Onlardan hangisi dünyadayken Allah için yedirmişse, Allah da onu o günde doyurur. Allah için dünyada içirene Allah orada içirir. Nihayet Allah için giydireni de Allah orada giydirir.”
  Mevlana Celaleddin Rumî (Kuddise Sirruh) buyurdu ki: “Mal, sadakalar vermekle hiç eksilmez; hayırlarda bulun*mak, malı kaybolmaktan, zayi olmaktan korur.
  Verdiğin zekât, kesene bekçilik yapar, onu korur. Kıldığın namaz da sana çobanlık eder, seni kötülükten kurtarır.
  Ekin ekenin ambarı boşalır, lâkin hasat vakti gelince, saç*tığı tohumlara karşılık kaç mislini geri alır. Boşalttığı bir ambara karşılık kaç ambar dolusunu iade alır.
  Fakat buğday ekilmez, yerinde kullanılmaz da ambarda saklanırsa, bitlere, küçük kurtlara, farelere yem olur. Bunlar, onu tamamıyla mahvederler.”
  Sadaka verirken dikkat edilmesi gereken edep hakkında Allahü Teala Bakara suresinin 264. ayetinde buyuruyor ki: “Ey imaıı edenler! Allah’a ve ahiret gününe inanmadığı halde malını gösteriş için harcayan kimse gibi, başa kakmak ve incitmek suretiyle yaptığınız hayırlarınızı boşa çıkarmayın!”
  Allah dostları, zekât ve sadaka verirken minnet ve başa kakmak endişesinden kurtulmak için muhtacın önünde aya*ğa kalkıp tevazu göstererek takdim etmişlerdir.

Benzer Konular

 1. Safer Ayındaki Zikirler
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Zikirler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Ağustos.2014, 18:34
 2. Recep Ayındaki Salih Ameller
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 01:09
 3. Aşure Günündeki Salih Ameller
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 01:02
 4. Şaban Ayındaki Salih Ameller
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 00:54
 5. Ameller 7 Mertebe Üzerinedir Hadisleri
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Hadisler
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 11.Ekim.2012, 00:21

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •