Doğru
Doğru
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Peygamberimize Salatü Selam

 1. #1
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart Peygamberimize Salatü Selam

  Doğru
  Ma'nâsı: "Gerçek ki, Allâhü Teâlâ ve Melekleri o yücePeygambere (Hz. Muhammed Aleyhisselâma) Salâtü selâm] getirirler. (Şeref ve şanını yüceltirler). Ey îmân eden mümim ler! Siz de O yüce Peygambere salât (ü selâm) getirin (Allahümme sallı alâ Muhammed deyin). Ve Ona cânü gönülden teslim olun.

  Ahzab sûresinin 56 ncı âyeti olan bu okuduğumuz (innallâhe ve melâiketehü...) âyetiyle Cenab-ı Hak,Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (Aleyhisselâma) salavâtı şerife getirilmesini emretmektedir. Allâhü Teâlânın bu emrini yerine getirmek her müslümanım diyen kimseye mutlaka lâzımdır.

  Salât, Allâhtan rahmet, meleklerden istiğfar, müminlerden duâ manâsına gelir.
  Salât: Allâhü Teâlâdan rahmet, yâni, Allâh, O yüce Peygamberine rahmetine nâil eder ve meleklere karşı Onun yüce ismini şân ve şerefini ilân eder, methü se-nâda bulunur.

  Melekler de, o yüce peygamber hakkında duâda, istiğfarda bulunarak o yüce peygambere (A.S.) mahabbet ve hürmetlerini izhar edip açıklamış olurlar.
  Müminler de, o yüce peygambere salâtü selâm getirmek ve ona (A.S.) duâda bulunmak süreriyle O yüce peygambere bağlılıklarını cânü gönülden bildirmek ve yüce peygamberin şefâatına kavuşmak lûtfuna ermek dileğinde bulunurlar, demektir.

  Şimdi de Sevgili Peygamberimizin kendi mübarek dilinden salavât-ı şerife getirmenin, sevab ve faziletini, fayda ve yararlarını bildiren Hadis-i şerifleri okuyalım.
  Sevgili Peygamberimiz (Sallallâhü Aleyhi Vesellem) Hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır:

  1. Ma'nâsı: Kıyamet günü, bana, insanların en yakın Olanları, üzerime en çok salavât-ı şerife getirenler olacaktır.
  Yani, kıyamet gününde, mahşer gününde, peygamberimize en çok yakın olacak, Onun şefaatına en çok layık olacak, en çok şefaatma hak kazanacak olanlar, bu dünyada yaşarken sevgili peygamberimize çok çok, salevât-ı şerife getirenler, bol bol salevât-ı şerife okumayı âdet edinen kimseler olacağı bildirilmektedir.

  2. Manâsı: “Kim ki, bana (benim üzerime) bir defa salevât-ı şerife getirirse (okursa), Allâhü Teâlâ da o kimseye on defa salâvât getirir.
  Yani, Ümmetimden biri, bana bir kere salevât-ı şerife getirdiği zaman, Allâhü Teâlâ, bu bir salevâta karşılık o ümmetimi on kere rahmetine layık görür. On kerre ona merhamet edip rahmetine mazhar eder. Allâh, kulluna bire on veriyor demektir. Her akıllı mümin, bir kere okuyup on sevab almaya gayret göstermelidir. Ve bu Hadis-i şerifi ezberleyip hiç aklından çıkarmamalıdır.
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


 2. #2
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart

  3. Manâsı: “Kim ki, Cenab-ı Hakka Onu memnun ve razı etmiş olduğu halde kavuşmayı sevinçle isterse, benim üzerime çokça salevât-ı şerife getirsin.”
  Yani, Allahını memnun etmiş olarak Ona kavuşmayı kim sevinmez ki! Elbette herkes sevinir. İşte Ce nab-ı Hakkı memnun etmiş râzı-hoşnut etmiş olarak Ona kavuşmakdan sevinç duyan, duyacak olan ve duy*masını isteyen kimsenin bol bol salevât-ı şerife getiı mesi gerekli olduğu bildirilmektedir.

  4. Manâsı: "Kim ki, bana bir kerre salevât getirirse, Allâhü Teâlâ; 0 kimseye on defa salevât getirir (on kere rahmet eder). Ve Onun on günahını bağışlar. Ve onun derecesini on defa (on kat) yükseltir. Ve onun sevab defterine on sevab yazar.
  Yani, bir müslüman, Sevgili Peygamberimizin üzerine bir defa salevât getiriyor. Allâhü Teâlâ, bire on veriyor. Ve bir defa salevât getiren kuluna on defa rahmet ediyor. On tane günahını bağışlıyor. Derecesini on kat, on defa yükseltiyor.
  îşte Cenab-ı Hakkın rızası bu kadar kolay. Allâh, kullunu affetmek için bahaneler yaratıyor. Sebebler halk ediyor. Bir iyiliğe on kat sevab veriyor. Artık aklı başın da. olan mümin kullarım düşünsün diyor. Habibim ve Sevgili Peygamberim Hz. Muhammede bir kerre salevat getirmenin karşılığında ne çok sevab verdiğimi akillarından çıkarmasınlar buyuruyor.
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


 3. #3
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart

  5. Ma'nâsı: "Ey Ümmetim! Benim üzerime salevât-ı şerife getiriniz ki, Allâhü Teâlâ, da size salevât getirsin. (Size rahmet ve merhamet edip affetsin)." (Yani, Allahım Üm*metim bana salevât-ı şerife getirdikçe Sen de onlara merhamet et, rahmetine mazhar eyle) demektir.

  6. Manâsı: Ey Ümmetim! Benim üzerime salevât-ı şerife getiriniz. Zira, getirmiş olduğunuz bu salevât-ı şerifeler, sizin için temizlik ve berekettir."
  Yani, nasıl ki, zekat malları temizler ve bereketlendirirse, salevât-ı şerifeler de sizi ve ömrünüzü güzelleştirir ve bereketli kılar.

  7. Ma'nâsı: "Allahın Resulü Hz. Muhammed (Sallallâhü Aleyhi Vesellem)in üzerine Salevât-ı şerife getirmek köle âzâd etmekten daha faziletli, daha sevablıdır.
  Allahımızın lutfuna bak ki, iki dudağınla bir kaç saniyede yaptığın bir sevabı (salevâtı şerif okumanı) paranla aldığın bir köleyi serbest bırakmak, âzâd etmekten üstün, daha sevablı olarak kabul ediyor. Bu Allâhın rahmeti, ve lutfu değil de nedir!... Parası yok, pulu yok, iki kelimelik bir dakikada Allâh Resûlüne salevât getiriyorsun, Allâh binlerce liraya satın alınan bir köleyi âzâd etmek kadar sevab yazıyor.
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


 4. #4
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart

  8. Ma mâsı: Ey Ümmetim! Cuma günleri bana daha çok salevât-ı şerife getiriniz. Çünkü, ümmetimin Cuma günleri getirmiş olduğu salevât-ı şerife bana arzolunur', Kim ki, bana salevât-ı şerife getirirse, bana daha çok yakın olur."

  9. Manâsı: Allâhü Teâlânın bir gurup melekleri var*dır; Ümmetimin benim üzerime getirmiş olduğu salâtü se*lâmları bana ulaştırırlar (tebliğ ederler).

  10. Manâsı: Ümmetimden herhangi bir kimse bana salâtü selâm gönderirse Allâh bana ruhumu iâde eder (canlanırım) ben de onun selâmını alırım."
  Bu Hadis-i şeriflerden öğreniyoruz ki, Resulullah kendisine getirilen salâtü selâmlan bilmektedir. salavât-ı şeriflerden haberi vardır.

  Allâhü Teâlâ her meleğine bir vazife vermiştir! Bazı meleklerine de Habibine, sevgili Peygamberi Hz.Muhammed (Aleyhisselâma) getirilen selavâtları onun ruhuna ulaştırmaları vazifesini vermiştir.
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


 5. #5
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart

  Allâhü Teâlâ, bu kâinatı bir gaye için yaratmış. Vel insanıda kendisine kulluk etmeleri için yaratmış. Dünyaya gelen İnsanları Hz. Muhammed Aleyhisselâma uymalarını, onu canları gibi sevmelerini emretmiş ki, bu Allaha giden yolun ta kendisidir buyurmuştur.

  Bu hikmet ve inceliklerden dolayıdır ki, Allâh Hz. Peygambere getirilen salâvatları fazlasıyla, lutfuyla kullarının iyiliğine, amel defterine sevab kaydına emretmiş ki, bu bahane ile kullarını bağışlasın, günahlarını affetsin. Çünkü, salevât getiren müslüman az günah İşler. Allâh, Peygamber her an kalbindedir. Öyle ya Pey*gambere salevât getirme şuurunda olan kimse, dünya*ya gelişindeki gayeyi duyan kimse demektir.
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


Benzer Konular

 1. Salatı Tüncina Havası
  Konu Sahibi wind Forum Havas Duaları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Ocak.2015, 19:37
 2. Salatı Tefriciye Faziletleri
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Dilek Duaları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Ağustos.2014, 02:15
 3. Salatı Melevan
  Konu Sahibi Fırtına Forum Salavatlar
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 17.Aralık.2012, 21:52
 4. Salatü Selam Getirmenin Faziletleri
  Konu Sahibi Fırtına Forum Lahuti Dini Bilgiler
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 22.Ekim.2012, 01:11
 5. Salatı Tefriciye
  Konu Sahibi üstünkural Forum Lahuti Dilek Duaları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 22.Ekim.2012, 01:09

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •