Doğru
Doğru
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Secdelerin yeri ve adedi

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart Secdelerin yeri ve adedi

  Doğru
  İmam şafii ve cumhuru’un kail oldukları muhtar kavle göre -Kur’an’-daki- secdelerin sayısı 14’tür. Bunlar el-A’raf. er-Ra’d, en-Nahl, Sübhan, Meryem, el-Hacc’ta iki tane, el- Furkan, en-Neml, Elif Lam Mim Tenzil, Hamim, en-Necm, el-İnşikak ve el-Alak suresindeki secdelerdir. Sad secdesi ise müekkedlerden değildir. Çünkü sahihi Buhari’de ibni Ab- bas’ın şöyle dediği sabittir: “Sad secdesi müekked ve secdelerden değildir. Fakat Rasulullah (s.a.v.) Sad suresinde secde ettiğini de gördüm.”
  İmam şafii ve mezhebini kabul edenlerin fikirleri böyle-
  dir.
  İmam Ebu Hanife de secdelerin 14 olduğuna kail. Yalnız Hacc suresindeki ikinci secdenin yerine Sad secdesini savarak bunu mükked secde kabul etmiştir.
  İmam Ahmed’den de, biri şafii’ye uyan, biri de Sad secdesini ilave ile 15 secde olduğuna dair iki rivayet mevcut. İmam Malik’ten şafii’ye uyan bir rivayet var. Ancak meşhur rivayete göre 11 tanedir. Buna göre Necm, İnşikak ve Alak secdeleri sayılmamaktadır. Bu fikir aynı zamanda İmam Şafii’nin kadim mezhebidir. Ancak sahih olan başta zikrettiğimiz mezheptir. Çünkü sahih hadisler buna delalet etmektedir.

  Secdelerin yerine gelince, A’raf suresindeki secde, surenin sonunda, Ra’d’da “Bi’l-ğuduvvi ve’l-asal”dan sonra, Nahl secdesi “Ve yef’alune ma yu’merun” Sübhan secdesi “Veyeziyduhum huşuan” Meryem secdesi “Succeden ve bu- kiyyen” Hac suresinin ilk secdesi “İnnallah yef’alu ma yeşa- aaae” İkincisi de “Vef’alu’l-hayra leallekum tuflihune” Fur- kan suresinde “Vezadehum nufura” Neml’de “Rabbu’l-ar- şi’l-aziym” Tenzil secdesi “Vehum la yestekbirun” Ha- mim’de “Layes’emun” Necm suresindeki, surenin sonunda, İnşikak suresinde “La yescudun” ve Alak suresinin sonunda “Vescud”

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  Hamim secdesi hariç bu hususta ihtilaf yoktur, şafii’ye göre buradaki secde “Layes’emun”dan sonradır. Bu aynı zamanda Said b. Müseyyeb, İbni Şirin, Ebu Vail, İmam Ah- med ve İshak b. Rahuye’nin mezhebidir.
  Diğerleri de “İn kuntum iyyahu ta’budun”den sonra olduğunu söylemişlerdir. İbnü’l-Münzir bu kavil Ömer, Haşan Basri, İbni Mes’ud’un talebeleri olan İbrahim Nehai, Ebu Salih, Talha b. Mutarrıf, Zübeyr b. Hars ve İmam Malik ile Leys b. Sa’d gibi zatlardan nakletmektedir. Bu aynı zamanda, şafii ashabının da bir rivayetidir. Bağavi, Tehzib kitabında böyle anlatır.

Benzer Konular

 1. Hedy’in Kesilme Yeri
  Konu Sahibi kısmet Forum Kurban
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Temmuz.2014, 01:12
 2. Yeri Unutulan Eşya İçin
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Dilek Duaları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Haziran.2014, 02:31
 3. Kurşun döktürmenin dinde yeri var mıdır?
  Konu Sahibi RaidenRozz Forum Lahuti Dini Bilgiler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Nisan.2013, 17:08
 4. Rüyada Pazar Yeri Görmeke Bakış
  Konu Sahibi wind Forum Lahutii Rüya Tabirleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Kasım.2012, 20:34
 5. İslamda Tütsülerin Yeri
  Konu Sahibi wind Forum Tütsüler Buhurlar Taşlar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Kasım.2012, 15:23

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •