Doğru
Doğru
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır

  Doğru
  Tilavet için secde edecek kimsenin, namaz dışında ve içinde olmak üzere iki hali vardır. Birinci durumda secde edeceği zaman, namaza başladığı gibi tilavet secdesine niyet ederek iki elini omuzunun hizasına kaldırır ve ihram tekbirini alır. Bundan sonra ellerini kaldırmadan ikinci bir tekbir alarak secdeye gider. Bu ikinci tekbir bir şart olmayıp namaz secdesinde olduğu gibi burda da sünnettir.
  İlk tekbir hakkında ise üç rivayet var. Birincisi rükündür. İkincisi sünnettir. Terkedilse bile secde yine sahihtir. Üçüncü veçhe göre sünnet bile değildir. Vallahu a’lem.
  Tilavet secdesi yapacak kimse ayakta ise, tahrim tekbirini kıyamda alır. Secdeye giderken de ikinci bir tekbir getirir. Oturuyorsa birçok ulema cemaatine göre ayağa kalkarak secdesini yapar. Büyük ulemamızdan Cüveyni, Kaadı Hüseyin. Tetimme kitabının sahibi ve İmam şafii bu kavli tercih etmişlerdir.
  Fakat İmamu’l-Haremeyn bu kavli şeyh Muhammed el- Cüveyni’den naklettikten sonra reddediyor ve bunun ne aslına, ne bahsine rastlamadığını söylüyor. İmamın bu sözleri doğru. Çünkü bu hususta gerek Resulullah’dan (s.a.v.) gerek kendilerine ittiba olunan selefimizden hiçbir şey sabit olmamıştır. Ulemamızın çoğu da bunun bahsini yapmamışlardır.
  Tilavet secdesinde heyet ve zikirler hususunda normal secdenin adabına uyulur. Erkek, iki elini omzunun hizasında, yere koyar. Parmaklarını da bitişik olarak kıbleye doğru açar. İki elini gömleğinin kolundan çıkararak secde yerine temas ettirir, dirseklerini yana doğru açar ve kamını kalçasına yapıştırmadan boşlukta tutar. Kadın veya müşkil ise kendini toplar.
  Secde eden kişi baş tarafına nispetle vücudunun arka kısmını yüksek tutar, alnını ve burnunu iyice yere temas ettirir.
  Tilavet secdesinde okunan teşbihlere gelince, ulemamız burada da namaz secdesinin teşbihleri okunur demişlerdir. Üç kere Sübhane rabbiyel a’la dedikten sonra:
  “Allahumme leke secettü ve bike amentu ve leke eslemtü secede vechi lillezi halakahu ve savverahu ve şekka sem’ahu ve basarahu bihavlihi ve kuvvetihi. Teba- rakallahu ahsenü’l-halikiyn. Subbuhun kuddusun rab- bul melaiketi verruhl.”
  “Allah’ım sana secde ettim. Sana inandım, sana teslim oldum. Başım, onu yaratan gözümü kulağını kendi kudret ve kuvvetiyle açan Allah’a secde etmiştir. Yaratanların en büyüğü Allah’ı tenzih ederim. O münezzeh ve mukaddestir. Melekler ve ruhun rabbidir.”
  duasını okur. Namaz secdesinde okunan zikirler de bunlardır.
  Şu duanın okunması da sünnettir:
  “Allahumektub li biha mdeke ecren vec’alha li in- deke zuhran ve da’anni biha vizran veekbilha minni ke- ma kıbleteha min abdike Davude (s.a.v.).”

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  Allah’ım, bu secdeyle bana sevap yaz. Onunla günahımı bağışla, düş. Katında onu bana sakla ve kulun Davud’dan (a.s.) kabul buyurduğun gibi benden kabul eyle!
  Tilavet secdesine mahsus olan bu duanın korunması gerekir.
  Üstad İsmail el-Amâ’nın, tefsirinde açıkladığına göre İmam şafii, tilavet secdesinde zikir olarak şu ayeti kerimenin okunmasını tercih etmektedir:

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  “Rabbirıizi tenzih ederiz. Rabbimizirı ua’di muhakkak yerine gelmiştir.” (İsra 17/108)
  Bu, Şafii’den yapılan garip bir rivayet olmakla beraber güzel bir şeydir. Çünkü Kur’an-ı Kerim’in zahiri de bu ayetin secde de okunmasını te’yid ediyor.
  Bu duaların hepsini okuduktan sonra başka dünya ve ahiret için de dua etmeli. Ama bu duaların bir kısmını okumakla da zikir hâsıl oluyor. Hatta hiçbir şey okumazsa namaz secdesinde olduğu gibi burda da secdenin aslı hâsıl olur.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  Tesbih ve dualarını tamamlayınca başını secdeden kaldırır. Selam vermesi gerekir mi gerekmez mi? Bu hususta İmam Şafii’nin meşhur iki kavli var. Ancak ulemamızın tercih ettiği en sahih kavle göre selam gereklidir. Çünkü secde tah- rim tekbiri gerektiren bir ibadet olmakla cenaze namazına benzer. Abdullah b. Mes’ud, tilavet secdesinde selam verdiğine dair İbni Ebu Davud’un yaptığı sahih rivayet de bunu te’yid etmektedir.
  İkinci kavle göre namaz içinde bu secdeyi yaptığı zaman selam gerekmediği gibi burda da gerekmez. Zira Peygamberden rivayet edilen budur.

Benzer Konular

 1. Tilavet Secdesi Nedir
  Konu Sahibi kısmet Forum Secdeler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Temmuz.2014, 03:50
 2. Tilavet Secdesi
  Konu Sahibi kısmet Forum Secdeler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Temmuz.2014, 03:48
 3. Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır
  Konu Sahibi kısmet Forum Secdeler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Temmuz.2014, 02:55
 4. Sehiv Secdesi Nedir Nasıl Yapılır?
  Konu Sahibi wind Forum Secdeler
  Cevap: 21
  Son Mesaj : 17.Eylül.2012, 02:07
 5. Tilavet Secdesi Nasıl yapılır?
  Konu Sahibi wind Forum Secdeler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Ağustos.2012, 23:10

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •