Doğru
Doğru
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Aşrı Şerif

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Aşrı Şerif

  Doğru
  “Haşr Sûresinin son üç âyeti olan bu (hüvallâhüllezî) aşr-i Şerifi sabah namazlarından sonra okunduğu gibi akşam namazlarından sonra da okunduğu takdirde aynı sevâb verileceği Hadis-i şerifte bildirilmektedir. Cenâb-ı Hak lûtfeylesin, âmîn!

  Bu aşr-ı şerifi kim sabah namazından sonra okursa akşama kadar melekler ona günâhlarının bağışlanması için duâ eder.

  Peygamber (A.S.) Hadîs-i Şeriflerinde:

  “Kim, sabahladığında üç kere “E’ûzü billâhis'se mî’ıl’Alîmi mineşşeytânir’raciym = Allâh’ın rahmetinden koğulmuş şeytandan, işiten ve bilen Allah’a sığınırım." diyerek, Haşr Sûresinin son üç âyetini okursa, Allah, ona akşama kadar yetmiş bin meleği -salevât getirmek, istiğfar etmek üzere- müvekkel kılar. O günde ölecek olursa, şehid olarak ölür. Yâni şehidlik sevâbına yakın bir sevâb kazanır. Kim akşam üstü okursa, aynı mertebe kendisine verilir.” buyuruyor.

  AŞR-I ŞERİFİN MA'NÂSI
  "Eğer biz bu Kur’ân’ı bir dağın üzerine indirseydik, muhakkak o dağı Allâh korkusundan baş eğmiş, parçalanmış görürdün. Bu temsiller yok mu, işte biz onları insanlar için yapıyoruz; olur ki düşünürler.

  O, öyle Allâh ki, O’ndan başka hiçbir ilâh yok. Gizliyi bilir. Aşikârı da. O, Rahman’dır. (Dünyada bütün kullara merhamet edendir), Rahîm’dir (Ahirette yalnız müminlere merhamet edendir).

  O, öyle Allâh ki, O’ndan başka hiçbir ilâh yok. Melik’tir (Mülk ve saltanatı devamlı olandır), Kuddüs’dür (her türlü noksanlık ve ayıblardan berîdir), Selâm’dır (bütün afet ve kaderlerden salimdir), Mümin’dir (emniyet verendir.) Müheymin’dir. (Her şeyi gözetip koruyandır). Azizdir, (herşeye galibdir.) Cebbar’dır (kulların hallerini ve ihtiyaçlarını düzeltendir.) Varlığı çok yücedir. Mütekebbirdir (azamet ve ululuk sahibidir.) Allâh, (müşriklerin) kendisine koştukları ortaklardan münezzehtir.

  O, öyle Allâh ki, Halıktır (herşeyi yaratıp takdir edendir), Bâri’dir (Yoktan var edendir), Musavvirdir (bütün varlıklara şekil verendir), Esmâ’ülhüsnâ (En güzel isim O’nundur. Bütün göklerde ve yerde olanlar, hep O’nu tesbih eder. O, Aziz’dir, herşeye galib ve her kemâle sahihi Hakim’dir (hikmet sahibidir)."

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  LEV ENZELN—HÜVALLÂHÜLLEZÎ
  Bu aşr-i şerif sabah namazından sonra okunur.

  Bismillâhir’Rahmânir’Rahiym
  Lev enzelnâ hâzel Kur’âne alâ cebelin leraeytehû hâşiam mütesaddiam min haşyetillâh, Ve tilkel’emsâlü nadribüha linnâsi leallehüm yetefekkerûn. Hüvallâhüllezî lâ ilâhe illa Hû. Âlimülğaybi veşşehâdeh. Hüver’Rahmânür’Rahîym.

  Hüvallâhüllezî la ilâhe illâ Hû. Elmelikül’Kuddûsüs’Selâmül' Müminül’Müheyminül’ Azîzül’ Cebbârul Mütekebbir.Subhanellâhi ammâ yüşrikûn. Hüvallâhül’HâlikurBariül'Musavviru lehül’Esmâül Husnâ, Yüsebbihu lehû mâ fıssemavati vel’ard, vehüvel azîzül’Hakiym. (Sadekallâhül’azîm)

  "Sübhâne Rabbike Rabbil’ızzeti ammâ yesıfûn. Ve selamün alel’mürseliyn. Velhamdü lillâhi Rabbil’âleminel ’fatihah.”

  Şimdi bir salevât-i şerife getirilip sonra da “Fatiha yı okuyup elimizi yüzümüze süreriz. Camide isek cemâat dağılıp camiden çıkarız. Yâni, okunan aşr-i şerif İle câmiden cemâat dağılıp ayrılırlar.

Benzer Konular

 1. Türkçe Mevlidi Şerif Duaları
  Konu Sahibi wind Forum Türkçe Tüm Güzel Dualar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 11.Mart.2014, 01:40
 2. Türkçe Hatim Ve Mevlidi Şerif Duaları
  Konu Sahibi wind Forum Türkçe Tüm Güzel Dualar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 11.Mart.2014, 01:37
 3. Evrad-ı Şerif
  Konu Sahibi Demir Forum Lahuti Faydalı Dualar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Şubat.2013, 00:56
 4. Rahîm İsm-i Şerif'inin Duası ve sırrı
  Konu Sahibi RaidenRozz Forum Esmaül Hüsna Faziletleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Ocak.2013, 20:54
 5. Cevap: 3
  Son Mesaj : 23.Aralık.2012, 21:54

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •