Doğru
Doğru
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Amenerrasulü Fazileti

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart Amenerrasulü Fazileti

  Doğru
  ÂMENER'RESÛLÜ'NÜN FAZİLETİ
  Bakara Sûresinin son iki âyeti “Âmener’Resûlü dür. Kim ki, akşamları “Âmener’Resûlü”den başlayarak, “fen’surnâ alel’kavmil kâfirîn”e kadar şuurlu bir şekilde, ihlâs ve samimiyetle okursa, bu iki âyeti okuyan kimsenin hayatını tanzim ve muradına erişme bakımından kâfi geldiği gibi, bütün kötülüklerden de muhafaza edilmiş olur.

  Hz. Ali ve Hz. Ömer (R.A.) Efendilerimiz demişlerdir Ki, "Aklı başında olup da Bakara Sûresinin son iki âyetini “Âmener’Resûlü”yü okumadan uyuyacak bir Müslümanın bulunacağını sanmıyorum. Yâni, aklı olan kimse her akşam bu âyetleri okur. Çünkü Hz. Ali ve Hz. Ömer (R.A.) Efendilerimiz, ne kadar aklı başında kimse tanıyorlarsa hepsinin, bu iki âyeti okuduğunu söylüyor Ve bu müjdeyi bizlere bildiriyorlar. O halde bizler de aklımızı başımıza alalım; bu feyzü bereketten faydalanalım, bu iki âyeti okumaya devam edelim.

  "Amener’Resûlü" Bakara Sûresinin en sonudur. Miraç gecesinde Peygamberimize Allâh tarafından verilen âyetlerdir.
  Akşamları yatsı namazından sonra veya yatarken bu iki âyeti okumanın sevâbı pek çoktur. O kadar ki namazlarını kılıp ve akşamları bu “Âmener’Resûlü”yü okuyan kimse, sabaha kadar ibâdet etmiş gibi sevâb kazanır. Bu iki âyetin mânevi feyzü bereketi çok büyüktür.

  Yine Peygamberimiz Aleyhisselâm buyuruyor:
  Ma’nâsı: “Allâhü Teâlâ, Sûre-i Bakara’yı iki âyetle hitâma (sona) erdirdi ki, bunları bana arş-ı âlâsının altında ki bir hâzineden verdi.
  “Bu iki âyeti öğreniniz, kadınlarınıza, oğullarınıza da belletip, öğretiniz, (ezberletiniz). Çünkü bu iki âyet salât, (rahmet)tir, hem Kur’ân’dır, hem duâdır.” demektir.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  Müslim ve Tirmizinin rivâyet ettiğine göre, Peygamber Aleyhisselâm, bu âyetlerle duâ ettiği zaman Allâhü Teâlâ tarafından “Peki yaptım” (duânı kabûl ettim) buyurulduğu kaydedilmektedir.

  Ebû Meysere’den rivâyet edilmiştir ki, Cebrail (A.S.) bu sûrenin bitiminde “Âmîn = Ya Rabbi, kabul buyur” demesini Peygamberimize telkin etmiştir (söylemiştir).

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Eylül.2016
  Mesajlar
  22
  Konular
  0
  Tecrübe Puanı
  3

  Standart

  allah razı olsun

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •