Doğru
Doğru
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Zekat Hangi Yerlere Verilir

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Zekat Hangi Yerlere Verilir

  Doğru
  ♦ Zekât Hangi Yerlere Verilir?
  Zekâtın verileceği yerler, 8 sınıf olup şu âyet-i kerîmede açıklanmaktadır:
  “Zekâtlar, Allah tarafından farz kılınmış olarak yalnız fakirler, miskinler, zekât toplama işinde çalışanlar, kalbleri İslâm’a ısındırılmak istenenler, köleler, borçlular, Allah yolunda bulunanlarla, yolcuların (hakkı) dır. Allah Alimdir, hikmet sâhibidir.” (et-Tevbe, 60).
  Bu âyet-i kerîmede ifade edilen zekât almaya hak kazanan sınıfları teker teker görelim:
  1 - Fakirler: Nisâba mâlik olmayan kimselerdir. Bir kimsenin evi olsa bile nisab miktarında bir para ve mala sâhib değilse, o kimse fakir sayılır. Çünkü ev, aslî ihtiyaçlardandır. Ev sâ- hibi olmak, nisaba mâlik olmadıkça onu fakirlikten çıkarmaz.
  Nisâba mâlik olmakla beraber, sâhip olduğu mal ihtiyacını karşılamayan kimse de fakir sayılır.
  2 - Miskinler: Hiçbir şey’i bulunmayan, değil nisab miktarına sâhip olmak, yiyecek, giyecek gibi aslî ihtiyaçlarını bile kendisi karşılamaktan uzak bulunan yoksul kimselerdir.
  3 - Zekât toplama işinde çalışanlar: Devletin kendilerini zekât ve öşür toplamak ve bunlarla ilgili vazifelerde çalışmak üzere görevlendirdiği kimselerdir. Bu zekât memurlarına, fakir oldukları için değil de, bu işlerde çalıştıkları için zekât caiz görülmüştür. Bu hisse, onlara bir ücrettir. Zekât memurları zengin olsalar bile, çalıştıklarına karşılık zekâttan hisse alırlar.
  4 - Kalpleri islâma ısındırılmak istenenler (Müellefe-i kulûb): Kendisine zekât verilmek suretiyle, kalbleri İslâm’a karşı yumuşatılmak, zararsız hâle getirilmek veya dinde sebat ettirilmek istenen kimselerdir.
  Müslümanların sayılarının az, güçlerinin zayıf olduğu ilk zamanlarda bu sınıf, müslümanlığın yayılmasında, müşriklerin zararsız hâle getirilmesinde ve zayıf îmanlı yeni müslümanla- rın îmanda sebatlarının artırılmasında bir vasıta olarak kullanılmış ve büyük faydalar sağlanmıştır.
  Hz. Ömer henüz halife olmadan önce, Hz. Ebu Bekir zamanında artık ihtiyaç kalmadığı ve müslümanların kuvvetlendiği gerekçesi ile bu sınıfa zekât verilmemesini istemiş; Hz. Ebu Bekir ve diğer şûra üyeleri de, bu görüşe katılmışlardır. Hane- fîler buna dayanarak artık müellefe-i kulûb sınıfının tamamen ortadan kalktığı görüşüne varmışlardır.
  Bilginlerden ve mezheb imamlarından, müellefe-i kulûbun tamamen ortadan kalkmadığını, zaman ve zemine göre, bu kurumun İslâm’ın lehine olarak yeniden işletilebileceğini söyleyenler de vardır.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  5 - Köleler: Bundan kasıt, efendisi ile bir bedel karşılığında âzâd edilmek üzere anlaşma yapmış köle ve cariyelerdir.
  Bu gibi kölelerin zekât verilecek yerler arasında zikredilmesi, İslâm dîninin insan hürriyetine verdiği değeri aksettirmesi bakımından büyük önem taşır.
  Kölelere zekâttan hisse ayrılması gösteriyor ki, İslâmiyet kölelik kurumunu korumak ve devam ettirmek istememekte, aksine her vesile ile insanları hürriyetlerine kavuşturmayı hedef almış bulunmaktadır.
  Günümüzde bu müessese de tamamen ortadan kalkmıştır.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  6 - Borçlular: Zekât verilecek yerlerin altıncısı borçlular sınıfıdır. Bundan maksad, borcu olup da o borcu ödeyemeyen veya ödese bile arta kalan parası nisab miktarını bulmayan kimselerdir.
  Borçlu kimseye zekât vermek, borcu olmayan fakire vermekten daha faziletli görülmüştür.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  7 - Allah yolunda olanlar: Zekâtın verileceği yerlerin ye dincisi de, Allah yolunda olanlar sınıfıdır, imam-ı Azam ve Ebû Yûsuf’a göre bu sınıf Allah yolunda cihâd eden askerlerin fakir olanlarını kapsar. Zekât, zengin olan askerlere verilmez. İmam- ı Muhammed ise, Allah yolunda olanlar sınıfının, hac yolunda fakir düşen hacılar olduğu görüşündedir.
  Çağımızda bazı alimler, Allah yolunda olanlar sınıfının sadece gazilere ve hacılara indirgenemeyeceği, Allah için yapılan, müslümanların yararına olan bütün çalışma ve faaliyetlerin; bu çalışma ve faaliyette bulunan kimselerin, bu sınıf kapsamına gireceğini söylemişlerdir. Bu görüşte olanlar, zekat gelirinden, İslâmın tebliğine ve ülke savunması giderlerine de fon ayrılabileceğini ileri sürmüşlerdir.

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  8 - Yolcular: Bunlar, memleketlerinde zengin oldukları halde, yolculukları esnasında muhtaç duruma düşen kimselerdir. Bu kimselere de zekât verilir.

Benzer Konular

 1. Hangi Mallara Zekat Düşmez
  Konu Sahibi kısmet Forum Zekat Konuları
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 21.Temmuz.2014, 01:47
 2. Zekat Nasıl Verilir
  Konu Sahibi kısmet Forum Zekat Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Temmuz.2014, 04:53
 3. Zekat Ne Zaman Verilir
  Konu Sahibi kısmet Forum Zekat Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Temmuz.2014, 04:51
 4. Astral Yerlere Bakış
  Konu Sahibi wind Forum Astral Seyahat
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 17.Şubat.2014, 00:00
 5. Zekat Kimlere Verilir
  Konu Sahibi wind Forum Zekat Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Ağustos.2012, 01:51

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •