Doğru
Doğru
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Zekat Düşen Ve Düşmeyenler

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Zekat Düşen Ve Düşmeyenler

  Doğru
  KENDİLERİNE ZEKÂT DÜŞÜP DÜŞMEYEN KİMSELER
  1 - Bir kimse zekâtını, fakir olan kendi usûl ve fürûuna yani, babasına, dedesine, anasına, ninesine, oğul ve torunlarına veremez. Fakir olan hanıma da zekât düşmez. Çünkü bunlara verilen zekâtın menfaati, kısmen zekât verenin kendisine ait bulunmuş olur. Bir cebinden çıkarıp öbür cebine koymak gibi bir durum ortaya çıkar. Halbuki zekâtın faydası, zekât verenin kendisinden tamamen kesilmiş olmalı ve başkalarını yararlan- dırmalıdır.
  imam-ı Ebû Yûsuf ve İmam-ı Muhammed’e göre, bir kadın zekâtını fakir olan kocasına verebilirse de, imam-ı A’zam’a göre veremez. Zira hukuken mal ayrılığı prensibi sebebiyle, kadının mal ve zinetleri kadının sayılmakta, dolayısıyla koca fakir iken kadının zengin olması mümkün olmakta ise de, örfen aralarında bir menfaat ortaklığı vardır. Bu bakımdan kadının fakir kocasına zekât vermesi câiz olmaz.
  ♦ Damad kayınbabasına, kayınbaba damadına zekât verebilir.
  ♦ Şâfiî mezhebinde sırf borcu kapatmak için usûl ve fürû (baba, dede, çocuk, torun) birbirine zekât verebilir.
  2 - Aslî ihtiyaçlarından başka nisab miktarı bir mala sâhip olan kimseye, zengin sayılacağı için zekât verilmez. Çünkü zekâtın gaye ve hikmeti, fakire yardım ve onun ihtiyaçlarını gidermek, sıkıntılarını yoketmektir.
  Zekât gibi öşürler, keffâretler, nezirler ve fitreler de zengine verilmez. Bunlar zengine verildiği takdirde hak ettiği yeri bulmamış olacağından makbûl olmaz. Yeniden verilmesi gerekir.
  Zengine vâcib sadakalardan verilmese de, nafile sadakalar verilebilir. Çünkü bu sadakalar bir hibe mahiyetindedir. Zengine hibe yapılması câiz olduğu gibi, nafile sadaka da câiz olur. Ne var ki bu gibi hibe ve sadakalarda, fakire verilen sadakalardaki sevab ve fazilet yoktur.
  3 - Kendisine zekât verilecek kimse zekâtın verildiği vakitte zekât almaya ehil olmalıdır. Bu ehliyetin sonradan ortadan kalkması, zekâtın geçerliliğine engel olmaz. Meselâ: Senesi dolmadan bir malın zekâtı bir fakire verilse, sonra o fakir zengin olsa, zekâtını yeniden vermek icab etmez. Sen zengin oldun diye geri de istenemez. Zira zekât verildiği anda, o şahıs zekât almaya hakkı vardı.
  4 - Bir kimse zekâtını zengin bir adamın küçük çocuğuna veremez. Çünkü bu çocuk babasının malıyla zengin sayılır. Fakat zengin bir kadının fakir ve yetim olan çocuğuna zekât düşer. Çünkü çocuğun nesebi, baba tarafından sabittir. Anasının servetiyle zengin sayılmaz.
  Bir kimse zekâtını zengin bir şahsın fakir olan babasına veya fakir olan büyük oğluna veya kızına veya o şahsın fakir olan hanımına verebilir. Zira bunlar birbirlerinin servetiyle zengin sayılmazlar.
  5 - Zekât gayr-i müslimlere verilmez. Çünkü bu, fakir müs- lümanların hakkıdır.
  Yalnız İmam-ı Züfer, zekâtın, İslâm vatandaşlığına girmiş ehl-i kitabdan fakir gayr-i müslimlere (ehl-i zimmeye) verilmesini câiz görmüştür. Çünkü ona göre zekâttan mak- sad muhtaç olanları ihtiyaçtan kurtarmaktır. Muhtaç durumda olan zimmîlere verilmesiyle de, bu amaç gerçekleşir.
  Nafile sadakaların zimmîlere verilebileceğinde ise, ittifak vardır.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  6 - Zekâtı önce akrabanın fakir olanlarına vermek daha faziletlidir. Çünkü bunda hem zekât sevabı, hem de sıla-i rahim sevabı vardır.
  Yukarıda da belirttiğimiz gibi usul ve fürua zekât düşmez. Bunun dışında akrabadan zekâta hak kazanan kimselerin tercih sırası şöyledir:
  Erkek ve kız kardeşler,
  Bunların evlâdları (yeğenler),
  Amcalar, halalar ve amca ve halaların evlâdları.
  Bunlardan sonra diğer akrabalar gelir.
  Bu gibi akrabalardan sonra, fakir komşulara ve meslektaşlara vermek tavsiye edilmiştir.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  7 - Zekât öncelikle malın bulunduğu yerdeki fakirlere veril melidir. Başka yerdeki fakirlere gönderilmesi mekruhtur. Ancak kendisine zekât gönderilecek o uzak yerdeki kimseler akrabadan iseler, kerahat kalkar, aksine onlara zekât gönderilmesi daha faziletli hâle gelir.
  Bir de zekât sene dolmadan önce ödenecekse, başka bir beldeye gönderilmesinde bir sakınca görülmemiştir.
  Zekâtın bir başka bölgeye naklinde sakınca olmayan bir başka durum da nakledilen beldenin fakirlerinin daha muhtaç ve fakir olması hâlidir. Veya zekâtın o beldeye aktarılmasında müslümanların daha çok yararının olduğu tahmin edilmesidir.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Âlim bir fakire zekât vermek, cahil bir fakire vermekten daha fazîletlidir. Bu bakımdan âlim bir zâta veya ilim öğrenmek için çaba gösteren bir öğrenciye, başka bir beldede de olsa zekât göndermek câiz ve yerinde olur.
  Borcun ne stres verici bir musibet olduğunu hepimiz biliriz. Bu bakımdan bu dertten kurtulması, borçlarını temizleyerek huzura ermesi için, zekâtın başka bir beldede oturan bir borçluya verilmesinde de fakihler kerahet görmemişlerdir.
  Bayramlarda akraba çocuklarına, fakir bir müjdeciye verilecek bahşişlerin zekât niyetiyle verilmesi de câizdir.

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  8 - Klasik dönem İslâm hukukçularına göre, zekât; cami, mektep, hastahane gibi hayır kurumlarma ve yol, çeşme, köprü gibi hayır işlerine verilemez. Çünkü zekât, bizzat fakir şahsın hakkıdır. Hükmî şahsiyetlere zekât câiz olmaz. Ayrıca zekâtta temlik, yani, mülk edinme şartı da vardır. Verilen zekât ancak fakir tarafından temlik edilir, yani, mal veya para olarak bizzat teslim alınır, kendi mülkü hâline getirilirse sahih olur. Bu bakımdan - meselâ - fakirlere ziyafet verip onları doyurmak suretiyle zekât yükümlülüğü ifa edilmiş olmaz. Zira bunda temlik yoktur.

 6. #6

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Çağımızda yoksullara ve acizlere bakmak için kurumlar oluşturulmuştur. Bu kurumlara da zekat verilir. Ve bu, vekâleten veya dolaylı temlik sayılır.
  Zekâtta temlik şart olduğundan dolayıdır ki, akıl hastalarına ve henüz bülûğa ermemiş çocuğa zekât verilmez. Çünkü bunda temlik yoktur. Ancak bunların velisi veya vasisi varsa, o veli ve vasiye verilmesi câiz olur. Veli ve vasî aldıkları zekâtı, sadece vasîsi oldukları zihinsel engelliler veya çocuklar için sar- federler, kendileri için harcayamazlar.

 7. #7

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Kendisine zekât temlik edilen şahıs, aldığı bu malı kon di şahsına harcamayıp bâzı hayırlı işlerde sarfederse, mc selâ cami, mektep gibi hayır müesseselerine hibe ederse, bu hibe ve harcama câizdir. Çünkü temlik şartı yerine gelmiş tir. Böylece zekât sâhibi zekâtının sevabını alırken, aldığı zekâtı hayır müesseselerine hibe eden fakir de ibâdet ve Allah'a yakınlaşma sevabına erişir. Ancak bu tamamen ihtiyarî bir durumdur. Hiç kimse, zekâtını verdiği fakirden o zekâtı bir hayır müessesesine bağışlamasını istemek hakkına sâhip değildir. Temlik yoluyla alınan o zekât tamamen fakirin hakkıdır, öz malıdır. Dilerse onu ihtiyaçlarına sarfeder, kendini fazla ihtiyaç içinde görmüyorsa hayırlı işlerde de kullanabilir.

Benzer Konular

 1. Develerde Zekat
  Konu Sahibi kısmet Forum Zekat Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Temmuz.2014, 20:44
 2. Sığırlarda Zekat
  Konu Sahibi kısmet Forum Zekat Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Temmuz.2014, 20:28
 3. Zekat Bir Yardımmıdır
  Konu Sahibi kısmet Forum Zekat Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Temmuz.2014, 04:50
 4. Zorlu Zamanlarda Astrologlara Düşen Görevler
  Konu Sahibi SOLAK Forum Lahutii Burçlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Mart.2013, 16:32
 5. Zekat Nedir
  Konu Sahibi wind Forum Zekat Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Ağustos.2012, 01:42

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •